Beskid Mały — informacje ogólne
Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!
Widok na Czupel (933 m n.p.m.)
i Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.) z góry Żar
Beskid Mały to niewielkie pasmo będące częścią Karpat Zachodnich.
Sąsiaduje z Beskidem Śląskim, Makowskim oraz Kotliną Żywiecką.
Najwyższym szczytem jest Czupel (933 m n.p.m.).
Zbudowany, podobnie jak sąsiedni Beskid Śląski, z fliszu karpackiego.
Miejscem, w którym wyraźnie możemy zaobserwować flisz karpacki w Beskidzie Małym, jest przełom rzeki Kaczyny.
Rzeźba terenu jest urozmaicona.
Spotkać możemy tu jaskinie, jak Jaskinia Komonieckiego w masywie Leskowca (918 m n.p.m.), czy ciekawe formacje skalne jak Zbójeckie Okno pod Potrójną (887 m n.p.m.).
Charakterystyczny jest także przełom rzeki Soły, która pomimo uregulowania jej systemem zapór potrafi w okresie roztopów czy intensywnych opadów powodować podtopienia.
Cały Beskid Mały porasta las mieszany z przewagą drzew liściastych, w szczególności buków.
Ciekawym miejscem jest Aleja Limbowa prowadząca przez Bukowski Groń (767 m n.p.m.).
Niestety las zarasta i coraz trudniej ją zauważyć.
Świat zwierząt wygląda podobnie jak w sąsiednich pasmach.
Najłatwiej spotkać sarny i jelenie.
Czasami widywane są wilki.
Pojawiać mogą się również rysie, czy nawet niedźwiedź brunatny.
Na terenie Beskidu Małego utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Małego oraz kilka rezerwatów.
Nocny widok na Bielsko i Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
z chatki Rogacz
Szlak buków na Leskowiec (918 m n.p.m.) jesienią
Transport
Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu.
Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy.
Wyświetl większą mapę
Zdrowie i bezpieczeństwo w górach
Nad bezpieczeństwem turystów w Beskidzie Małym czuwa Grupa Beskidzka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.
Atrakcje turystyczne regionu
Najbardziej znane miejsca to oczywiście te związanie z Papieżem Janem Pawłem II jak Leskowiec (918 m n.p.m.) czy Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Wspomnianą już Jaskinię Komonieckiego najlepiej oglądać zimą. Niedaleko jaskini znajduje się wodospad Dusica, który zamarznięty wygląda bajkowo. Innymi charakterystycznymi miejscami są Jezioro Międzybrodzkie z wybudowaną w dwudziestoleciu międzywojennym zaporą. Nad jeziorem wznosi się góra Żar (761 m n.p.m.), na którą prowadzi kolejka linowo-terenowa (więcej informacji tutaj). Na szczycie znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa. Dodatkowo miejsce to jest znane z efektu "toczenia się pod górę". Poniżej elektrowni, na asfaltowej drodze można odnieść wrażenie że położona na niej butelka toczy się pod górę. Jest to oczywiście jedynie złudzenie optyczne, niemniej widok jest ciekawy. Na górze Żar można również spróbować swoich sił na paralotni. Nie trzeba mieć w tym żadnego doświadczenia, gdyż lot odbywa się w tandemie z profesjonalnym instruktorem. Zostając w temacie sportów ekstremalnych, amatorom wspinaczki polecić można górę Kamień (663 m n.p.m.) niedaleko Ponikwi. Znajduje się tam skałka wspinaczkowa (obita).
Autor opracowania: Ewa Krykowska-Beliniak