eurogory.com
"Góry są w nas i przybywamy do nich dla nich samych. By poczuć ich bliskość, wielkość, majestat. Zresztą, każdy w nich szuka czegoś innego. Dla niektórych są sposobem na życie, dla innych ucieczką. Mogą też być drogim sercu wspomnieniem i wieczną tęsknotą." — Wojciech Lewandowski

Beskid Śląski

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Na Baranią Górę (1220 m n.p.m.), po drodze Kaskady Rodła


»Wisła Czarne — Kaskady Rodła — Barania Góra (1220 m n.p.m.) — Magurka Wiślańska (1140 m n.p.m.) — Gawlas (1077 m n.p.m.) — Wisła Nowa Osada«

Widok z Baraniej Góry w kierunku Skrzycznego
Widok z Baraniej Góry (1220 m n.p.m.)
w kierunku Skrzycznego (1257 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 6h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Piękna wycieczka na drugi co do wysokości szczyt Beskidów Śląskich — Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Przyciąga ona turystów szeroką panoramą, jaką można podziwiać z wieży widokowej na szczycie. Również dolina Białej Wisełki, którą wiedzie podejście, jest urocza. Wycieczkę rozpoczynamy przy końcowym przystanku autobusowym w dzielnicy Wisły o nazwie Czarne. Idziemy szlakiem niebieskim, kawałek dalej duży parking. Dalej droga się zwężą, odchodzą od niej boczne odgałęzienia do przysiółków Bobrów, Równe i Wątrobne. Potok Biała Wisełka oraz jego najbliższe otoczenie (a więc również szlak, którym podążamy) są już od 1959 roku objęte ochroną w ramach Rezerwatu "Wisła". Źródła Wisły znajdują się właśnie u podnóży Baraniej Góry, a celem Rezerwatu "Wisła" jest w pierwszej kolejności ochrona występującego w tutejszych potokach pstrąga. Za odgałęzieniem do ostatniego przysiółku i Potokiem Równiańskim szlak robi się bardzo atrakcyjny. Biała Wisełka płynie tu bardzo wartko skalistym korytem, uwagę zwracają liczne progi i kaskady. Wkrótce mijamy Kaskady Rodła — 9-metrowy wodospad, najpiękniejszy w tej dolinie, nad którą miejscami górują dodające jej "klimatu" strome zbocza. Wyżej droga pnie się bardziej stromo do góry, wpierw wąską ścieżką wzdłuż Białej Wisełki, a następnie już na terenie Rezerwatu "Barania Góra" (obejmuje duży teren u podnóży tej góry) dwoma długimi zakosami wyprowadza na szczyt. Całe podejście zajmuje blisko 3 godziny (w zejściu ponad godzinę mniej). Barania Góra to płaski, zalesiony płaskowyż, jednak znajduje się tu wieża widokowa. Czyni ona ten szczyt bardzo atrakcyjnym celem wycieczki. Panorama jest bardzo szeroka — obejmuje m.in. najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne (1257 m n.p.m.) z charakterystyczną wieżą radiowo-telewizyjną na północy, Jezioro Żywieckie, Beskid Żywiecki (na czele z Babią Górą (1725 m n.p.m.) i bliższym szczytem Pilska (1557 m n.p.m.)) oraz Tatry na wschodzie i południowym wschodzie, Czantorię Wielką (995 m n.p.m.) z wieżą widokową i przy dobrej widoczności nawet zarysy Sudetów na zachodzie, oraz słowacką Małą Fatrę na południu. Z Baraniej Góry kierujemy się na północ za znakami zielonymi i czerwonymi, obniżając się z wolna na szczyt Magury Wiślańskiej (1140 m n.p.m.). Czas przejścia wynosi 40 minut (50 min.↓). Znaki czerwone schodzą w dół do Węgierskiej Górki, my natomiast dalej szlakiem zielonym w pół godziny osiągamy Gawlas (1077 m n.p.m.). Tutaj kierujemy się w lewo w dół za znakami żółtymi. Zejście jest łagodne i prowadzi głównie lasem. Na wysokości dzielnicy Czarne możemy w 5-10 minut zejść do miejsca rozpoczęcia wycieczki, natomiast do dzielnicy Nowa Osada dochodzi również dość szybko przez szczyt Cienków Niżny (720 m n.p.m.), w dole sztuczny zbiornik wodny — Jezioro Czerniańskie. Zejście szlakiem żółtym od rozstaju dróg zajmuje 2 godziny (podejście natomiast 3 godziny).

Kaskady Rodła na potoku Biała Wisełka
Kaskady Rodła na
potoku Biała Wisełka
Na Baraniej Górze
Na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.)
Platforma widokowa na Baraniej Górze
Platforma widokowa na
Baraniej Górze (1220 m n.p.m.)
Podnóże Beskidu Śląskiego widziane ze szlaku pomiędzy Magurką Wiślańską i Gawlasem
Podnóże Beskidu Śląskiego
widziane ze szlaku pomiędzy
Magurką Wiślańską (1140 m n.p.m.)
i Gawlasem (1077 m n.p.m.)
Na Magurce Wiślańskiej
Na Magurce Wiślańskiej (1140 m n.p.m.)
Widok z Magurki Wiślańskiej na Skrzyczne
Widok z Magurki
Wiślańskiej (1140 m n.p.m.)
na Skrzyczne (1257 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Szczyrku
⇒ Wisły