Beskid Żywiecki i Babia Góra — informacje ogólne
Propozycje wycieczekChcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!
Noclegi — Beskid Żywiecki i Babia Góra
Widok z Małej Babiej Góry (1517 m n.p.m.)
na Babią Górę (1725 m n.p.m.)
Beskid Żywiecki, sąsiadujący m.in. od zachodu z Beskidem Śląskim, jest drugim co do wysokości pasmem górskim w Polsce — wyższe są tylko Tatry.
Najwyżej wznosi się tu Babia Góra (1725 m n.p.m.), również bardzo atrakcyjna turystycznie jest druga co do wysokości góra Beskidu Żywieckiego — Pilsko (1557 m n.p.m.).
Pilsko jest także bardzo popularne w zimie wśród narciarzy, znajduje się tu wiele wyciągów mających swój początek w Korbielowie.
Babia Góra to pod wieloma względami perła Beskidu Żywieckiego, jednakże bardzo malownicze, rozległe hale czy rezerwaty skrywające pierwotną karpacką puszczę również są magnesem przyciągającym turystów.
Beskid Żywiecki, tak jak inne pasma polskich Beskidów, zbudowany jest ze skał fliszowych (m.in. piaskowce i łupki).
Piętra roślinne są tu wyraźnie widoczne zwłaszcza w najwyższych partiach gór.
Powyżej piętra lasu występują kosówki, a szczytowe partie są czasami skaliste (np. Babia Góra).
W celu ochrony przyrody został tu utworzony w 1986 roku Żywiecki Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami przyrody, natomiast już w 1954 roku powstał niewielki Babiogórski Park Narodowy, obejmujący swym zasięgiem Babią Górę i najbliższą okolicę.
W drugim z wymienionych obszarów chronionych występują dwa endemiczne (unikalne, występujące naturalnie tylko w tym miejscu) gatunki roślin: rogownica alpejska oraz okrzyn jeleni.
Babiogórski Park Narodowy posiada również status rezerwatu biosfery UNESCO.
Widok z Babiej Góry (1725 m n.p.m.) na Tatry
Widok z Małej Babiej Góry (1517 m n.p.m.)
na północny-wschód, na Mosorny Groń (1047 m n.p.m.),
Kiczorkę (1298 m n.p.m.) i Policę (1369 m n.p.m.)
Transport
Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu.
Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy.
Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.
Wyświetl większą mapę
Zdrowie i bezpieczeństwo w górach
Nad bezpieczeństwem turystów w Beskidzie Żywieckim i masywie Babiej Góry czuwa Grupa Beskidzka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.
Widok z Babiej Góry (1725 m n.p.m.) na zachód
Zejście szlakiem
czerwonym na Przełęcz
Krowiarki (1012 m n.p.m.)
Podejście na Małą
Babią Górę (1517 m n.p.m.)
od strony zachodniej
Atrakcje turystyczne regionu
Sam region Beskidu Żywieckiego jest dość ubogi w zabytkowe, szczególnie cenne historycznie miejsca. Niedaleko stąd jednak zarówno do Oświęcimia (obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau), jak i Wadowic (miejsce urodzenia Papieża Jana Pawła II). Ponadto nieco do zwiedzania jest w dwóch miejscowościach na obrzeżach Beskidu Żywieckiego — w Bielsku-Białej (nieco oddalona od granicy pasma) oraz Żywcu. W obu miastach uwagę przyciągają zwłaszcza kościoły (także drewniane) oraz zamki (XIV-wieczny Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej oraz renesansowy zamek Komorowskich w Żywcu). Uwagę przykuwa również renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej. Z kolei jedną z większych atrakcji położonej u stóp Babiej Góry Zawoi jest kolej krzesełkowa na Mosorny Groń (1047 m n.p.m.) — więcej informacji na stronie Polskich Kolei Linowych. Szczyt ten oferuje m.in. ładną panoramę Beskidu Żywieckiego (w tym Babiej Góry), natomiast zejść można z niego szlakiem niebieskim, który przebiega obok Wodospadu na Mosornym Potoku, będącym jednym z większych w Beskidach.