eurogory.com
"Góry są w nas i przybywamy do nich dla nich samych. By poczuć ich bliskość, wielkość, majestat. Zresztą, każdy w nich szuka czegoś innego. Dla niektórych są sposobem na życie, dla innych ucieczką. Mogą też być drogim sercu wspomnieniem i wieczną tęsknotą." — Wojciech Lewandowski

Bieszczady — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Bieszczady


Połonina Wetlińska widziana ze Smereka
Połonina Wetlińska widziana ze Smereka (1222 m n.p.m.)
Polska część Bieszczad, będących zachodnią częścią Beskidów Wschodnich, rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej (640 m n.p.m.), oddzielającej Karpaty Zachodnie od Wschodnich, do leżącego na granicy z Ukrainą szczytu Opołonek (1028 m n.p.m.) oraz położonej już na obszarze Ukrainy Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.). Bieszczady są zbudowane z tworów fliszowych oraz piaskowców i łupków. Można tu wyróżnić kilka równoległych grzbietów górskich: pasma Wysokiego Gronia, Wołosania i Chryszczatej, Durnej, Połoniny Wetlińskiej, Połoniny Caryńskiej, Otrytu. Najwyższym szczytem polskiej części Bieszczad jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Osobliwością Bieszczad są osuwiskowe jeziora (Szmaragdowe, Duszatyńskie) oraz torfowiska wysokie, skupione w dolinie górnego Sanu. Góry te są porośnięte głównie lasami bukowo-jodłowymi. Charakterystyczny dla Bieszczad jest odmienny niż w innych górach układ pięter roślinnych. Powyżej regla dolnego brak regla górnego i kosodrzewiny. Powyżej granicy lasu, od wysokości 1100 — 1200 m n.p.m. ciągną się łąki, tzw. połoniny. Założony tutaj w 1973 r. Bieszczadzki Park Narodowy ma wyjątkową wartość przyrodniczą i krajobrazową. Na jego terenie znajdują się lasy mieszane (buk karpacki, jawor, jodła, świerk), flora z gatunkami endemicznymi oraz bogata fauna (żubr, niedźwiedź brunatny, żbik, ryś, dzik, jeleń). Można tu spotkać także rzadkie gatunki ptaków, np. sowę uralską, płochacza halnego czy orła przedniego, a także niezwykle rzadki wąż eskulapa. Istnieje tu wiele rezerwatów przyrodniczych, które mają na celu ochronę najcenniejszych przyrodniczo terenów tego regionu. Od 1992 roku Bieszczadzki Park Narodowy jest częścią rezerwatu biosfery UNESCO, obejmującego obszary chronione na terenie trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Jego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie". Oprócz Bieszczadzkiego Parku Narodowego w jego skład wchodzą w Polsce jeszcze sąsiadujące z nim Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Sanu.

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w Bieszczadach czuwa Grupa Bieszczadzka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.

Atrakcje turystyczne regionu

Bieszczady nie należą do miejsc bardzo zasobnych w zabytki. Wyróżnia się tu przede wszystkim Sanok ze swoim średniowiecznym zamkiem oraz skansenem umożliwiającym poznanie architektury i kultury regionu. Poza Sanokiem kilka ciekawych miejsc znajdziemy jeszcze w Lesku. Znajduje się tu najstarsza świątynia w Bieszczadach — Kościół Nawiedzenia NMP z 1539 roku. Ponadto uwagę przykuwa jeszcze m.in. murowana obronna synagoga z XVI/XVII w. Poza tym, w Bieszczadach zwraca uwagę duża liczba zabytkowych drewnianych cerkwi. Jedna z bardziej znanych znajduje się w Smolniku — jest to greckokatolicka cerkiew z 1791 r. w stylu bojkowskim. Uwagę turystów przyciąga również Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jest to turystyczna kolejka wąskotorowa, powstała ponad 100 lat temu. Po latach wyłączenia z eksploatacji infrastruktura jest powoli odbudowywana i kolejne odcinki włączane do ruchu. Obecnie kolejka kursuje na trzech trasach z Majdana koło Cisnej — do Przysłupu, Balnicy oraz Smolnika (więcej informacji o ofercie tutaj).

Zabytkowa cerkiew greckokatolicka w Smolniku (gmina Lutowiska)
Zabytkowa cerkiew greckokatolicka w Smolniku (gmina Lutowiska)
Kościół Nawiedzenia NMP w Lesku
Kościół Nawiedzenia NMP w Lesku

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Bieszczadach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Bieszczady

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Ustrzyków Dolnych