eurogory.com
"Góry to nasze spiętrzone marzenia."

Góry Fogaraskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Góry Fogaraskie


Krajobraz Gór Fogaraskich, w dali widać Vf. Moldoveanu
Krajobraz Gór Fogaraskich,
w dali widać Vf. Moldoveanu (2543 m n.p.m.)
Góry Fogaraskie (Munţii Făgăraşului), zwane również Alpami Transylwańskimi, to najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz całej Rumunii (również popularne wśród turystów). Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty Gór Fogaraskich to Vf. Moldoveanu (2543 m n.p.m.) — w tym przypadku punktem wypadowym może być miejscowość Victoria, i Vf. Negoiu (2535 m n.p.m.). W centralnej części pasma (obejmującej również dwa wymienione szczyty) góry te przyjmują skalisty charakter, a na idącym głównym grzbietem szlaku turystycznym pojawiają się trudności oraz ekspozycja porównywalne z Orlą Percią w Tatrach Polskich. W górach znajduje się kilkanaście schronisk, większość z nich położona jest jednak dość nisko. Wyjątkami są schronisko przy Lacul Podragu (2140 m n.p.m.) oraz hotele i schroniska przy Bâlea Lac (2034 m n.p.m.), położone przy poprowadzonej w latach 70. (w czasie dyktatury Nicolae Ceauşescu) przez góry Szosie Transfogaraskiej (pod główną granią Fogaraszy przechodzi blisko kilometrowym tunelem). W górach tych znajdziemy bardzo wiele ładnych jezior polodowcowych, z których największe to właśnie Bâlea Lac, a najgłębsze Lacul Podragu. Na szlaku idącym główną granią Gór Fogaraskich co kilka godzin znajdują się niewielkie schrony dla turystów, które jednak w sezonie mogą być przepełnione. Najpopularniejszą formą poznawania uroków Gór Fogaraskich jest wędrowanie z własnym namiotem (nie ma żadnych ograniczeń z tym związanych) czerwono znakowaną ścieżką przez wspomnianą główną grań tych gór. Radzimy przy tym uważać na tutejsze niedźwiedzie brunatne (zdarzały się wypadki śmiertelne), przede wszystkim nie rozbijając obozowiska w pobliżu pastwisk, których jest tu sporo. Jeśli natomiast chodzi o zwykłe szlaki, zwraca uwagę ich znakowanie w całej Rumunii — możliwe jest 12 rodzajów oznakowań (znakowane w jednym z trzech kolorów — czerwony, niebieski i żółty, oraz w czterech różnych kształtach — pasek pionowy, krzyżyk, kółko lub trójkąt). Ciekawostką jest również fakt, że w nazwie szczytu występuje na początku zawsze skrót Vf. — pochodzi on od słowa Vârful, oznaczającego po rumuńsku właśnie szczyt (przed nazwą przełęczy występuje natomiast słowo Şaua, a jeziora, stawu Lacul). Wśród przyrody tego pięknego regionu osobliwością jest karpacki skorpion, występujący na bardziej nagrzanych południowych stokach. Poza tym można tu spotkać stada kozic, a w najwyższych partiach wzrok przyciąga ładna flora kwiatowa. Walutą w Rumunii jest lej.

Bâlea Lac oraz Szosa Transfogaraska
Bâlea Lac (2034 m n.p.m.) oraz Szosa Transfogaraska
Kozica
Kozica

Transport

Jedyne bezpośrednie połączenie z Polski w okolice nie tak odległe od Karpat Południowych zapewniają linie lotnicze LOT (konkretnie do stolicy Rumunii — Bukaresztu) oraz latem PKP Intercity. W miastach Deva oraz Simeria (ok. 100 kilometrów na zachód od Fogaraszy) zatrzymuje się pociąg, w którego składzie jest wagon sypialny/kuszetka PKP Intercity kursujący z Warszawy do położonych nad Morzem Czarnym bułgarskich miast Warny (Варна) i Burgas (Бургас). Podróżując po Rumunii transportem publicznym, a nie własnym samochodem, zetkniemy się prawdopodobnie z Rumuńskimi Kolejami Państwowymi CFR — Căile Ferate Române (rozkład jazdy tutaj), których siatka połączeń jest dość rozległa. Od strony północnej dobry dojazd w Fogarasze zapewnia linia kolejowa Sybin (Sibiu) — Braszów (Braşov). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualną prognozę pogody oraz publikowany w zimie komunikat o stopniu zagrożenia lawinowego można sprawdzić tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w rumuńskich górach czuwa Salvamont, jednak nie można na nim zbytnio polegać, nie działa tak sprawnie jak polski GOPR. Pamiętajmy o tym, że jadąc w rumuńskie góry powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Obowiązuje ono w konkretne dni naszego pobytu, a jego koszt jest niewielki (rzędu kilku złotych za jeden dzień). Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

Jedna z największych atrakcji regionu to wspomniana już Szosa Transfogaraska, oferująca niesamowite widoki i wrażenia podczas jazdy. Droga jest zamknięta zwykle od października / listopada do maja / czerwca ze względu na zalegający śnieg. Przejazd Szosą Transfogaraską pozwala również na odwiedzenie kilku ciekawych miejsc. Należą do nich zamek Drakuli w Poienari, tama Vidraru, wodospad Bâlea czy wspomniane już jezioro Bâlea Lac (można się nad nie dostać również kolejką linową spod schroniska "Bâlea Cascadă" — więcej informacji tutaj), nad którym w 2006 roku powstał pierwszy w Europie Wschodniej lodowy hotel. Z Górami Fogaraskimi sąsiaduje masyw Piatra Craiului (Munţii Piatra Craiului), znany nie tylko z bogatej przyrody — rezerwat utworzono tu już w 1938 roku. Główna miejscowość wypadowa w ten niewielki, aczkolwiek piękny masyw górski to Zărneşti. Główna grań tego pasma jest zbudowana z wapieni — charakterystyczne dla tego miejsca są urwiska i kaniony. Z zabytków leżących bezpośrednio u stóp Gór Fogaraskich można na pewno polecić fortecę w mieście Făgăraş, pochodzącą z początków XIV wieku. Obecnie mieści się w niej muzeum oraz biblioteka. Innym ciekawym obiektem jest zabytkowy klasztor w miasteczku Sâmbăta de Sus, będącą na marginesie jednym z możliwych punktów wypadowych na najwyższy rumuński szczyt — Vf. Moldoveanu. Wśród nieco dalej oddalonych atrakcji turystycznych trzeba wyróżnić dwa miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Pierwsze z nich to monastyr w Horezu (czyli prawosławny klasztor), na południowy zachód od Gór Fogaraskich. Druga z tych atrakcji to położona na północ od gór Sighişoara, z bardzo ładnym Starym Miastem. Znacznie większa odległość niż od wszystkich wymienionych wcześniej miejsc dzieli nas od stolicy Rumunii — Bukaresztu (Bucureşti), nazywanego "Paryżem Wschodu".

Forteca w mieście Făgăraş
Forteca w mieście Făgăraş
Monastyr w Horezu
Monastyr w Horezu

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Górach Fogaraskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Góry Fogaraskie

Góry Fogaraskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody