eurogory.com
"Góry są w nas i przybywamy do nich dla nich samych. By poczuć ich bliskość, wielkość, majestat. Zresztą, każdy w nich szuka czegoś innego. Dla niektórych są sposobem na życie, dla innych ucieczką. Mogą też być drogim sercu wspomnieniem i wieczną tęsknotą." — Wojciech Lewandowski

Góry Rodniańskie

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Borşy na główną grań przez Vf. Pietrosul (2303 m n.p.m.)


»Borşa — stacja meteorologiczna — Lacul Iezer (1786 m n.p.m.) — Vf. Pietrosul (2303 m n.p.m.) — Vf. Rebra (2221 m n.p.m.) — Vf. Buhăescu Mare (2119 m n.p.m.) — Tarniţa La Cruce (1985 m n.p.m.)«

Główna grań Gór Rodniańskich widziana z Vf. Rebra
Główna grań Gór Rodniańskich
widziana z Vf. Rebra (2221 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 7h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Podejście na najwyższy szczyt Gór Rodniańskich — Vf. Pietrosul (2303 m n.p.m.), od strony północnej (z Borşy) to najdogodniejszy wariant zdobycia tej góry. Alternatywą może być osiągnięcie go od strony głównej grani (do której zmierzamy) i zejście do Borşy. Czas podejścia to ok. 5 godzin, do pokonania mamy ponad 1500 metrów różnicy wysokości. Po kilkugodzinnej (3-4h) wędrówce, powyżej łąk i lasów szlak niebieskiego paska wyprowadza nas pod masywny szczyt Pietrosula. Znajduje się tu stacja meteorologiczna, a nieco wyżej położony jest staw Lacul Iezer (1786 m n.p.m.). Otoczenie ma tu charakter wyraźnie alpejski, przypominając Tatry Wysokie. W tych okolicach dozwolone jest biwakowanie, choć teren na północ od Pietrosula to rezerwat ścisły "Pietrosu Mare" (Rezervaţia ştiinţifică "Pietrosu Mare"). Z tego miejsca szlak wspina się ostro w górę na szczyt Pietrosula, po drodze można spotkać liczne tu świstaki. Wierzchołek osiągamy od strony wschodniej, znajdują się na nim zniszczony budynek dawnen stacji meteorologicznej. Panorama rozciągająca się z najwyższego punktu Gór Rodniańskich jest niesamowita przy dobrej widoczności, obejmując nie tylko to pasmo górskie, ale też Karpaty Marmaroskie, Połoniny Hryniawskie, Czarnohorę czy Świdowiec. Ze szczytu kierujemy się na południe grzbietem łączącym się z główną granią na przełęczy Tarniţa La Cruce (1985 m n.p.m.), nieco poniżej niej źródło wody. Po drodze przechodzimy przez Vf. Rebra (2221 m n.p.m.) oraz Vf. Buhăescu Mare (2119 m n.p.m.) — znajdujące się również wśród najwyższych szczytów Gór Rodniańskich. Przejście to zajmuje ok. 2 godziny. Na przełęczy Tarniţa La Cruce miejsce na rozbicie namiotów. Dalej mamy do wyboru wędrówkę główną granią (szlakiem czerwonego paska) na zachód w kierunku Przełęczy Şetref (818 m n.p.m.) lub na wschód w stronę odległego Ineula (2279 m n.p.m.).

Polodowcowe jezioro Lacul Iezer oraz stacja meteorologiczna
Polodowcowe jezioro Lacul Iezer (1786 m n.p.m.)
oraz stacja meteorologiczna
Vf. Buhăescu Mare widziany z przełęczy Tarniţa La Cruce
Vf. Buhăescu Mare (2119 m n.p.m.)
widziany z przełęczy Tarniţa La Cruce (1985 m n.p.m.)
Panorama z Vf. Pietrosul w kierunku wschodnim, na główną grań Gór Rodniańskich
Panorama z Vf. Pietrosul (2303 m n.p.m.) w kierunku wschodnim, na główną grań Gór Rodniańskich

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody