Karawanki — informacje ogólne
Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!
Kepa (2143 m n.p.m.)
widziana z Dovškiej Baby (1891 m n.p.m.)
Karawanki to masyw górski o długości 120 kilometrów, wyznaczający zachodnią część granicy Austrii i Słowenii.
Biegną pod nim dwa tunele — drogowy i kolejowy, łączące ze sobą austriacką miejscowość Villach i słoweńskie Jesenice.
Najwyższe szczyty Karawanek to Stol (niem. Hochstuhl) (2236 m n.p.m.), Vrtača (niem. Wertatscha) (2181 m n.p.m.) i Kepa (niem. Mittagskogel) (2143 m n.p.m.).
Najbardziej atrakcyjna turystycznie część tych gór rozciąga się od szczytu Kepy w zachodniej części pasma do masywu Košuty.
Góry te są rzadko uczęszczane, większość turystów wybiera wyższe, mające bardziej alpejski charakter i leżące właściwie tuż obok (na południe od szosy przebiegającej przez Kranjską Gorę — najbardziej znany kurort górski Słowenii) Alpy Julijskie.
W pewnym sensie można przyrównać Karawanki do Tatr Zachodnich, natomiast Alpy Julijskie — do Tatr Wysokich.
Szlaki turystyczne w słoweńskich Karawankach w większości są pozbawione trudności technicznych, a zbocza łagodniejsze, oferują natomiast piękne widoki na Alpy Julijskie.
Niezbędna jest jedynie dobra kondycja, nawet tutaj na niektórych szlakach występują spore przewyższenia ze względu na nisko położone miejscowości będące punktami startu (ok. 500-700 m n.p.m.).
Zupełnie inny charakter od słoweńskich, południowych zboczy Karawanek ma północna strona tych gór, znajdująca się na terenie Austrii.
Jest ona znacznie bardziej urwista, znajduje się tu niejedna trudniejsza technicznie trasa.
Warto zwrócić uwagę, że ze względu na cieplejszy i bardziej suchy klimat niż w Polsce napotkamy tu niewiele strumieni — z tego względu trzeba w inny sposób zaopatrzyć się w wodę.
Uwagę zwraca również inne znakowanie szlaków (czerwony pasek lub białe kółko z czerwoną obwódką) — ogólnie rzecz biorąc są one tu nieźle oznakowane (również na rozstajach dróg).
Schroniska w słoweńskich Karawankach można podzielić na trzy kategorie, od najwyższego standardu do najniższego: dom, koča, zavetišče.
Pełną listę schronisk (wraz z cenami) w całej Słowenii znajdziemy na stronie PZS — Planinska zveza Slovenije, czyli Słoweńskiego Związku Alpinizmu.
Mając na względzie dobrze rozwiniętą sieć schronisk w słoweńskich Karawankach i nisko położone miejscowości wypadowe, warto rozważyć kilkudniową wędrówkę z noclegami w schroniskach.
Walutą w Słowenii jest od 2007 roku euro.
Transport
Najwygodniej poruszać się po Słowenii własnym samochodem, często można nim dojechać aż do schroniska — wszystko to sporo skraca czas wycieczki, co przy długich trasach jest niezwykle ważne.
Bez własnego samochodu sprawa się nieco komplikuje — autobusy jeżdżą tu niezbyt często i są dość drogie (rozkład jazdy tutaj, natomiast pociągów tutaj), warto natomiast skorzystać z popularnego tu autostopu.
Co do dojazdu w Karawanki transportem publicznym, najwygodniejsze (i zdecydowanie najdroższe) będzie skorzystanie z bezpośredniego połączenia lotniczego do stolicy Słowenii — Lublany (Ljubljana), oferowanego przez słoweńskie linie lotnicze Adria Airways.
Tańszym i godnym rozważenia wariantem jest bezpośredni pociąg kategorii EuroCity z Warszawy przez Wiedeń (Wien) do Villach (podróż trwa 12 godzin — więcej informacji tutaj) — miejscowości w austriackiej Karyntii, położonej tuż przy granicy z Włochami i Słowenią — stąd mamy już "rzut beretem" w Karawanki.
Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy.
Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.
Wyświetl większą mapę
Zdrowie i bezpieczeństwo w górach
Prognozę pogody dla Alp Słoweńskich można sprawdzić tutaj, natomiast komunikat dotyczący stopnia zagrożenia lawinowego — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w słoweńskich górach czuwa GRZS — Gorske reševalne zveze Slovenije. Pamiętajmy o tym, że jadąc do Słowenii powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.
Wąwóz Vintgar
U wylotu wąwozu Vintgar — piękny widok
na Stol (2236 m n.p.m.), najwyższy szczyt w Karawankach
Atrakcje turystyczne regionu
Główną atrakcją Słowenii, przyciągającą corocznie miłośników wędrówek i pięknych krajobrazów, są oczywiście góry — zajmują 2/3 powierzchni kraju, a trekking w rodzimych górach to nieodłączny element stylu życia Słoweńców. Najpiękniejszym i najwyższym pasmem górskim tego kraju są Alpy Julijskie, na czele z malowniczym Triglavskim Parkiem Narodowym — jedynym w Słowenii. W Planicy możemy podziwiać "mamucią" skocznię — odbywają się na niej każdego roku zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich. Bardzo ciekawym miejscem poza Alpami Julijskimi, położonym dość blisko Adriatyku, jest system jaskiń krasowych Škocjanske jame — w 1986 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Niemniej interesująca jest rozległa Postojnska jama — druga z najbardziej znanych słoweńskich jaskiń. Z Karawanek niedaleko również do ładnie odrestaurowanej stolicy Słowenii — Lublany. Z drugiej strony nieduża odległość i wygodne autostrady mogą być zachętą do odwiedzenia włoskiej Wenecji. Natomiast na słoweńskim wybrzeżu leży przepiękne, malownicze miasteczko Piran.
Charakterystyczny, potrójny most w Lublanie
Widok z Ljubljanskiego gradu (zamku w Lublanie)