eurogory.com
"Wspinaj się, jeśli chcesz, ale pamiętaj, że odwaga i siła są niczym bez rozwagi i że chwilowe zaniedbania mogą zniszczyć szczęście całego życia." — Edward Whymper

Karkonosze — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Karkonosze (Polska)

Noclegi — Karkonosze (Czechy)


Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Karkonosze, pasmo górskie będące najwyższym w Sudetach i leżące na granicy Polski i Czech, rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej (886 m n.p.m.) na wschodzie przez Śnieżkę (1602 m n.p.m.) — najwyżej położony punkt całych Sudetów, do Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m.) i doliny górnego Bobru na zachodzie. Śnieżka, słynąca z zachwycającej panoramy, tworzy charakterystyczny stożek. Na jej szczycie znajduje się m.in. stacja meteorologiczna. Charakterystyczne dla krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe, których dna wypełniają jeziora. W wyniku wietrzenia powstały natomiast niezliczone, robiące duże wrażenie skałki, takie jak Końskie Łby, Pielgrzymy, Słonecznik czy Trzy Turnie. To między innymi one stanowią o atrakcyjności turystycznej Karkonoszy. Na wielu potokach występują tu wodospady, z których najbardziej znane to: Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki. Góry te, mimo niewielkiej wysokości, posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne. Wyróżnić można tu pięć takich pięter roślinności: piętro podgórskie (do ok. 500 m n.p.m.), regiel dolny (do ok. 1000 m n.p.m.), regiel górny (do ok. 1250 m n.p.m.), kosodrzewina (do ok. 1450 m n.p.m.) oraz najwyższe piętro subalpejskie. Ze względu na ostry klimat, położone są one nawet o kilkaset metrów niżej niż w innych górach wysokich (choćby Tatrach). Utworzony tu w 1959 roku Karkonoski Park Narodowy (w 1963 roku utworzono jego odpowiednik po czeskiej stronie granicy, pierwszy w tym kraju — KRNAP, czyli Krkonošský národní park) zapewnia ochronę wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt (m.in. jeleń, sarna, dzik, płochacz halny czy też sprowadzony tu na początku XX wieku z Korsyki muflon). Do najbardziej znanych karkonoskich kurortów należą Karpacz, Szklarska Poręba, Kowary, a także Jelenia Góra. Czeska część Karkonoszy jest większa powierzchniowo, jednakże dużo mniej atrakcyjna od polskiej (zimą natomiast cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy).

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w polskich Karkonoszach czuwa Grupa Karkonoska GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową. W Czechach z kolei ratownictwem górskim zajmuje się Horská služba České republiky — na oficjalnej stronie internetowej znajdziemy m.in. przydatne w zimie informacje o aktualnym zagrożeniu lawinowym.

Atrakcje turystyczne regionu

W Karpaczu Górnym znajduje się niezwykły obiekt: drewniana świątynia Wang, wzniesiona w XIII w. w południowej Norwegii, kupiona w 1841 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, a rok później zmontowana na Dolnym Śląsku. Innym znanym i wartym odwiedzenia zabytkiem znajdującym się u podnóża Karkonoszy jest zamek Chojnik, położony w Kotlinie Jeleniogórskiej. Oprócz pięknych gór, region Karkonoszy znany jest także z wód leczniczych i uzdrowisk (m.in. Cieplice Śląskie). Ciekawostką jest fakt, że tuż przy granicy z Polską (przejście graniczne w Jakuszycach) położona jest w czeskich Karkonoszach miejscowość Harrachov — znana z "mamuciej" skoczni, na której odbywają się co roku zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Widok na Śnieżkę od zachodu
Widok na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) od zachodu
Świątynia Wang
Świątynia Wang

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Karkonoszach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Karkonosze (Polska)
 Noclegi — Karkonosze (Czechy)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Karpacza
⇒ Szklarskiej Poręby