Kaukaz
Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!
Charakterystyczny, podwójny wierzchołek
najwyższego kaukaskiego szczytu,
którym jest Elbrus (5642 m n.p.m.)
Kaukaz (wypiętrzony w orogenezie alpejskiej) to obok Uralu drugi łańcuch górski tworzący naturalną geograficzną granicę między Europą i Azją.
Rozciąga się od Morza Czarnego na zachodzie do Morza Kaspijskiego na wschodzie.
Przebiega przez Rosję, Gruzję i Azerbejdżan.
Powyżej 3000 m n.p.m. wieczne śniegi i lodowce.
Najwyższy szczyt Kaukazu to Elbrus (5642 m n.p.m.) na terenie Rosji, a dokładniej w Kabardo-Bałkarii.
Do dziś wzbudza kontrowersje, ponieważ leżąc na granicy Europy i Azji przez niektórych jest uważany za najwyższy szczyt Europy, detronizując alpejski Mont Blanc (4807 m n.p.m.).
Najłatwiej dostać się w rejon Elbrusu samolotem, zazwyczaj do rosyjskiej miejscowości Mineralne Wody (Минеральные Воды).
Skorzystanie z pociągu jest z pewnością tańsze, jednak mocno wydłuża podróż.
Innym znanym kaukaskim szczytem (trudniejszym do zdobycia niż Elbrus) jest położony w Gruzji Kazbek (5033 m n.p.m.) — nazwa gruzińska brzmi Mkinwarcweri (Lodowy Szczyt).
Okolice Kazbeku mogą być celem ciekawego i obfitującego w imponujące widoki trekkingu.
Niestety rejon Kaukazu to miejsce ciągłych napięć na tle politycznym i etnicznym.
Od wielu lat niespokojnie jest w rosyjskich prowincjach takich jak Czeczenia, Inguszetia czy Osetia Północna, nie tak dawno temu natomiast byliśmy świadkami wojny z Gruzją, od której chcą się odłączyć Osetia Południowa oraz Abchazja.
Tak napięta sytuacja zarówno w Rosji jak i Gruzji z pewnością nie ułatwia podróżowania w rejonie Kaukazu.
Poza tym należy się również liczyć z różnymi utrudnieniami administracyjnymi (np. wizy) zarówno przed wyjazdem jak i w jego trakcie.
Osoby wybierające się na Elbrus koniecznie powinny odwiedzić stronę http://www.elbrus.org/ — znajdziemy na niej mnóstwo użytecznych informacji i mapy.