Mała Fatra
Informacje ogólne Propozycje wycieczekŠútovský vodopád (Wodospad Szutowski) i Chleb (1646 m n.p.m.) od południa
»Šútovo — Rieka — Šútovská dolina — Šútovský vodopád (Wodospad Szutowski) — Chata pod Chlebom — Sedlo za Hromovým (1606 m n.p.m.) — Chleb (1646 m n.p.m.) — Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.) — Chata Vrátna«
Šútovský vodopád (Wodospad Szutowski) (1) Kolor szlaku
ok. 7h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia
Większość ciekawych (a przy tym nieco krótszych) szlaków w krywańskiej części Małej Fatry znajduje się w jej północnej części. Jednak to na jej południowym obszarze znajduje się najwyższy w Małej Fatrze wodospad, a prowadzący do niego niebieski szlak w wyższych partiach staje się niemniej atrakcyjny turystycznie niż szlaki po północnej stronie głównej grani. Proponowana trasa ma tę zaletę, że można ją bez problemu pokonać będąc zakwaterowanym np. w Terchovej. Mianowicie wystarczy dojechać jednym z licznych autobusów do Žiliny, a następnie złapać pociąg do Šútova (czas jazdy ok. 40 minut, aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj). Od stacji kolejowej szlak niebieski biegnie początkowo wzdłuż szosy i rzeki Wag, razem ze znakami zielonymi, które szybko odchodzą w lewo (również prowadzą do Chaty pod Chlebom). My natomiast wkrótce docieramy do wsi Rieka. To tutaj kończy się przełomowy odcinek Wagu — tzw. Kraľoviansky meander, chroniony jako pomnik przyrody. Doskonale widać go z okolic szczytu Chleb (1646 m n.p.m.) — najwyższego punktu naszej wycieczki. Nieco powyżej wsi Rieka granica Parku Narodowego Mała Fatra, znajduje się tu bufet "Fatranka". Szlak prowadzi teraz właściwie płaską Šútovską doliną, mijamy w niej m.in. mało znane schronisko — Chatę "Vodopád". Na końcu doliny znajduje się imponujący, najwyższy w Małej Fatrze Šútovský vodopád (Wodospad Szutowski). Ma 38 metrów wysokości, jest zasilany przez źródło Mojžišove pramene, znajdujące się pod szczytem Hromové (1636 m n.p.m.). Chcąc iść dalej szlakiem niebieskim, musimy się nieco cofnąć i na rozstaju udać się w prawo. Ścieżka wiedzie stromym podejściem przez las, po nieco godzinie wychodzimy na odkryty teren i docieramy do wspomnianego już źródła Mojžišove pramene. Stąd czeka nas jeszcze około półtoragodzinne, początkowo strome podejście do Chaty pod Chlebom.
Początkowy odcinek szlaku niebieskiego
— wzdłuż szosy i rzeki Wag
We wsi Rieka
Tablica informacyjna ścieżki
edukacyjnej w Šútovskiej dolinie
Šútovský vodopád
(Wodospad Szutowski) (4)
Szlak niebieski powyżej piętra lasu
Oset klapowany — karpacki
gatunek endemiczny
Szlak jest tutaj interesujący widokowo, na północy wyłania się Stoh (1607 m n.p.m.) i Veľký Rozsutec (1610 m n.p.m.), na południu szczyty Wielkiej Fatry. Po dotarciu na przełęcz między szczytami Hromové (1636 m n.p.m.) i Úplaz (1450 m n.p.m.), wyłania się przed nami także Chleb (1646 m n.p.m.). Z przełęczy ścieżka prowadzi już łagodnie do schroniska pod tym ostatnim szczytem. Chata pod Chlebom, zwłaszcza latem czy też w weekend majowy, gdy kursuje kolejka gondolowa na pobliskie Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.), jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. My również udamy się na Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.), jednak nie szlakiem zielonym, a drogą okrężną. Najpierw za znakami żółtymi podchodzimy około 30 minut na główną grań Małej Fatry Krywańskiej, wychodząc nieco poniżej szczytu Hromové (1636 m n.p.m.). Następnie, idąc za znakami czerwonymi, w 15 minut osiągamy wierzchołek Chleba (1646 m n.p.m.), idąc już przez teren Rezerwatu "Chleb". Widok ze szczytu (trzeci co do wysokości w Małej Fatrze) jest rozległy, jednak jeszcze lepszy jest oczywiście z niedalekiego Veľkego Kriváňia (1709 m n.p.m.). Możemy podziwiać m.in. ten ostatni szczyt, ponadto Veľký Rozsutec (1610 m n.p.m.), wspomniane na początku opisu zakole Wagu czy też pasmo Wielkiej Fatry. Ze szczytu w 20 minut (30 min.â) schodzimy na Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.). Stąd schodzimy w lewo za znakami zielonymi do schroniska Chata Vrátna. Droga obniża się bardzo stromo w dół, w dolnej części przez las — cel osiągamy po godzinie (w górę 45 minut dłużej). Vrátna dolina, którą świetnie widać w pierwszej części zejścia, jest największym centrum narciarskim w Małej Fatrze. Z tego względu cały odcinek trasy wiodący szlakiem zielonym możemy szybko pokonać kolejką gondolową (więcej informacji tutaj). Przy dolnej stacji kolejki duży parking i przystanek autobusowy (aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj, nazwa przystanku — Terchová,,Vrátna výťah).
Stoh (1607 m n.p.m.)
i Veľký Rozsutec (1610 m n.p.m.)
w chmurach
Trawers zbocza Chleba (1646 m n.p.m.)
Chata pod Chlebom
Widok na zakole Wagu
z okolic schroniska
W drodze na przełęcz pod
szczytem Hromové (1636 m n.p.m.)
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.)
na Veľký Kriváň (1709 m n.p.m.)
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.) na południe,
w stronę Wagu i Wielkiej Fatry
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.)
na schronisko pod jego szczytem
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.) na wschodnią część
głównej grani Małej Fatry Krywańskiej
Górna stacja kolejki gondolowej pod przełęczą
Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.)