eurogory.com
"Today's climber carries his courage in his rucksack. Faith in equipment has replaced faith in oneself." — Reinhold Messner

Pieniny

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.)


»Krościenko nad Dunajcem — Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.) — Trzy Korony (982 m n.p.m.) — Zamek "Pieniny" — Bajków — Czerteż (774 m n.p.m.) — Czertezik (772 m n.p.m.) — Przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.) — Sokolica (747 m n.p.m.) — Przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.) — Krościenko nad Dunajcem«

Widok z Trzech Koron na północ, w stronę Gorców
Widok z Trzech Koron (982 m n.p.m.)
na północ, w stronę Gorców
Kolor szlaku
ok. 5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
niewielka Ekspozycja
poręcze, barierki Ubezpieczenia

Bardzo ładna widokowo trasa przez najpiękniejsze zakątki Pienin, m.in. najwyższy szczyt Pienin Właściwych — Trzy Korony (982 m n.p.m.). Trasę rozpoczynamy i kończymy w Krościenku nad Dunajcem, niedaleko zabytkowego XIV-wiecznego kościoła. Wyruszamy szlakiem żółtym w kierunku Przełęczy Szopka (779 m n.p.m.) i Trzech Koron (982 m n.p.m.). Biegnie on dość stromo (głównie przez łąki) wraz ze szlakiem zielonym do grzbietu zwanego Toporzysko, za którym wchodzimy już na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Dojście do tego miejsca z centrum Krościenka nad Dunajcem zajmuje 50 minut (25 min.↓). Stąd w niecałe pół godziny (15 minut w zejściu) łagodnie w górę przez łąki i lasy na polanę Bajków — z lewej strony dochodzi szlak niebieski od strony Sokolicy (747 m n.p.m.). Dalej chwilę razem ze znakami niebieskimi, przekraczamy Pieniński Potok. Kawałek za nim szlak niebieski odchodzi w lewo w kierunku Zamku "Pieniny", my natomiast zdobędziemy Trzy Korony od drugiej strony i podążamy cały czas za znakami żółtymi. Po około 30 minutach (20 min.↓) od Bajkowa osiągamy Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.), z której przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry. Na Przełęczy Szopka krzyżują się szlaki żółty — którym dalej można zejść przez Wąwóz Szopczański do Sromowiec Niżnych, oraz niebieski — nim kierujemy się w lewo na Trzy Korony, w prawo natomiast biegnie on do Czorsztyna. Podejście na najwyższy szczyt Pienin Właściwych jest dość strome, wyżej przecina polanę Pieniny. Czasowo zamyka się w około 40 minutach (15 min.↓). Wejście na szczyt Trzech Koron (najwyższa z turni go tworzących nosi nazwę Okrąglica), a właściwie na platformę widokową jest płatne (bilet obowiązuje w ten sam dzień również na Sokolicy) — w sezonie kolejki są olbrzymie i trzeba czekać nawet godzinę, aby wejść na szczyt. Widok jest jednak niepowtarzalny i wynagradza długie oczekiwanie. Obejmuje Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor) u naszych stóp, a dalej przy dobrej pogodzie widać Tatry, Babią Górę (1725 m n.p.m.) oraz Gorce. Z Trzech Koron schodzimy stromo lasem na polanę Kosarzyska. Zejście zajmuje kilkanaście minut (w podejściu pół godziny). Stąd można zejść zielonym szlakiem do Sromowiec Niżnych, my jednak przez dłuższy czas będziemy teraz wędrować za znakami niebieskimi. Trawersując Ostry Wierch (851 m n.p.m.), w kilkanaście minut docieramy do ruin Zamku Pienińskiego na zboczach Góry Zamkowej (799 m n.p.m.). Zamek ten powstał w XIII wieku, został zbudowany dla św. Kingi i w 1287 roku wykorzystany do obrony w czasie najazdu Tatarów.

Widok z Przełęczy Szopka na szlak żółty z Krościenka nad Dunajcem
Widok z Przełęczy Szopka (779 m n.p.m.)
na szlak żółty z Krościenka nad Dunajcem
Na Przełęczy Szopka
Na Przełęczy
Szopka (779 m n.p.m)
Kopa Siana — wapienna turnia w masywie Trzech Koron
Kopa Siana — wapienna turnia
w masywie Trzech Koron
Wejście na galerię widokową Trzech Koron
Wejście na galerię widokową
Trzech Koron (982 m n.p.m.)
Widok z Trzech Koron na Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor)
Widok z Trzech Koron
(982 m n.p.m.) na Dunajec,
Sromowce Niżne i Czerwony
Klasztor (Červený Kláštor)
Widok z Trzech Koron na zachód
Widok z Trzech Koron (982 m n.p.m.) na zachód
Statua św. Kingi w Zamku "Pieniny"
Statua św. Kingi
w Zamku "Pieniny"
Widok z Zamku "Pieniny"
Widok z Zamku "Pieniny"
Podejście do Zamku "Pieniny" od polany Bajków
Podejście do Zamku "Pieniny"
od polany Bajków

Następnie w 25 minut (35 min.↓) schodzimy ładnym lasem, a niżej przez malownicze polany do znanej nam już z dzisiejszej wędrówki polany Bajków. Po zatoczeniu takiej pętli, nie schodzimy z powrotem tą samą drogą do Krościenka nad Dunajcem, lecz w prawo szlakiem niebieskim przez grzbiet tzw. Pieninek. Po 35 minutach (25 min.↓) spokojnej wędrówki głównie przez las osiągamy niewielką polanę Burzana — dochodzi tu zielony szlak z Krościenka nad Dunajcem. My dalej idziemy prosto, przed nami najciekawsze fragmenty dzisiejszej wycieczki. Szybko osiągamy najwyższy szczytu masywu Pieninek, którym jest Czerteż (774 m n.p.m.). Piękny widok na Przełom Dunajca, a także na urwiste ściany Sokolicy. Po 10 minutach od polany Burzana i wędrówce tzw. Sokolą Percią mijamy Czertezik (772 m n.p.m.) — z jego okolic widok podobny do tego z Czerteża, i po kolejnych 10 minutach docieramy na Przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.). Sokola Perć jest miejscami ubezpieczona poręczami (napotkamy również drewniane schody), nie sprawia jednak żadnych trudności. Z Przełęczy Sosnów czeka nas kilkunastominutowe podejście na Sokolicę. Pod samym szczytem tablica informacyjna i drogowskaz — wejście na szczyt jest płatne, jak wspomniane wcześniej bilet uprawnia tego samego dnia również do wejścia na wierzchołek Trzech Koron. Ze skalistego wierzchołka Sokolicy przepiękny widok na Przełom Dunajca (rzeka płynie tuż pod nami 300 metrów niżej), Trzy Korony, Małe Pieniny, a przy dobrej widoczności również Tatry. Na szczytowej galeryjce zamontowano barierkę, gdyż miejsce jest urwiste i mocno eksponowane. Za barierką znajduje się niewielka, pokrzywiona, reliktowa sosna — pozostałość lasów z okresu ostatniego zlodowacenia. Sosny reliktowe na grani Sokolicy mają nawet ponad 500 lat. Z Sokolicy schodzimy do skrzyżowania pod szczytem i dalej podążamy w lewo, docierając po kilku minutach z powrotem do Przełęczy Sosnów. W prawo odchodzi zielony szlak do Krościenka nad Dunajcem, którym schodzimy do miejsca, z którego rozpoczynaliśmy wędrówkę. Zejście zajmuje 45 minut (dwa razy dłużej w górę). Wpierw stromo sprowadza w kierunku doliny Dunajca, ładny widok na Szczawnicę. Następnie idziemy brzegiem Dunajca, mijamy charakterystyczne skały zwane Zawiesy. Na granicy Pienińskiego Parku Narodowego mijamy jeszcze Kaplicę św. Kingi i ulicami Krościenka nad Dunajcem docieramy do centrum.

Polana Wyrobek
Polana Wyrobek
Widok z Sokolej Perci na Przełom Dunajca
Widok z Sokolej Perci
na Przełom Dunajca
Sokola Perć
Sokola Perć
Kolejne poręcze na trasie — tym razem na Sokolej Perci
Kolejne poręcze na trasie
— tym razem na Sokolej Perci
Widok na Sokolicę z Sokolej Perci
Widok na Sokolicę (747 m n.p.m.)
z Sokolej Perci
U stóp Sokolicy — wejście na szczyt płatne
U stóp Sokolicy (747 m n.p.m.)
— wejście na szczyt płatne
Widok z Sokolicy w kierunku słowackiej Leśnicy (Lesnica) i Małych Pienin
Widok z Sokolicy (747 m n.p.m.) w kierunku
słowackiej Leśnicy (Lesnica) i Małych Pienin
Widok na Przełom Dunajca i Trzy Korony z Sokolicy
Widok na Przełom Dunajca
i Trzy Korony (982 m n.p.m.)
z Sokolicy (747 m n.p.m.)
Sosna reliktowa na wierzchołku Sokolicy
Sosna reliktowa na wierzchołku
Sokolicy (747 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Krościenka nad Dunajcem
⇒ Szczawnicy