Pieniny
Informacje ogólne Propozycje wycieczekPrzez Rezerwat "Wąwóz Homole" na Wysoką (1050 m n.p.m.)
»Jaworki Wąwóz Homole Wysoka (1050 m n.p.m.) Durbaszka (942 m n.p.m.) Szafranówka (742 m n.p.m.) Palenica (719 m n.p.m.) Szczawnica«
Na polanie powyżej Wąwozu Homole w głębi widać
charakterystyczne skały noszące nazwę Kamienne Księgi Kolor szlaku
ok. 4,5 5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia
Proponowana trasa to wycieczka umożliwiająca poznanie najciekawszych miejsc w Małych Pieninach, na czele z ich największą atrakcją turystyczną Wąwozem Homole. Wędrówkę rozpoczynamy powyżej Szczawnicy, w Jaworkach. Początkowo za znakami zielonymi cofamy się kawałek w stronę Szczawnicy wzdłuż potoku Grajcarek. Mijamy po drodze XVIII-wieczny kościół obecnie katolicki, wcześniej była to cerkiew (ciekawe wnętrza). Następnie odbijamy w lewo do wylotu Wąwozu Homole jest to rezerwat ścisły (utworzony w 1963 roku), a wstęp jest płatny. Wąwóż Homole to bardzo interesujące miejsce jego wąskim dnem płynie potok (3 małe wodospady), a górują nad nim ściany, których wysokość dochodzi do około 100 metrów. Pod koniec wędrówki licznie odwiedzanym przez turystów Wąwozem Homole napotkamy drewniane schody i barierki. Kawałek dalej wychodzimy z niego na dużą polanę, widok na charakterystyczną skałę o nazwie Kamienne Księgi. Dalej podchodzimy w kierunku Polany pod Wysoką (znajduje się na niej czynna latem baza namiotowa) uwaga na znaki. Dotarłszy do owej polany podchodzimy nią dość stromo w stronę lasu. Kawałek dalej dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim jest to już teren Rezerwatu "Wysokie Skałki" (utworzony w 1961 roku), ochronie podlega las świerkowo-bukowy oraz baszta skalna na szczycie Wysokiej (1050 m n.p.m.). Dojście z Jaworek zajmuje 1h 40 min. (55 min.↓). Szlak zielony odbija w lewo razem z dochodzącym stamtąd niebieskim, my idziemy prosto szlakiem niebieskim na grzbiet Małych Pienin. Znalazłszy się po chwili na nim, trzeba skorzystać z okazji i podejść kawałek stromo (lecz bez trudności) w lewo bez znaków na najwyższy szczyt Małych Pienin Wysoką. Szczyt ten oferuje fantastyczną panoramę, obejmującą Tatry, Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki po przeciwnej stronie potoku Grajcarek.
Z Wysokiej wracamy tą samą drogą do szlaku niebieskiego, którym dalej będziemy wędrowali głównie grzbietem granicznym aż do Szafranówki (742 m n.p.m.). Kolejnym wartym uwagi miejscem, które napotykamy na trasie, jest Durbaszka (942 m n.p.m.) będąca podobnie jak Wysoka dobrym punktem widokowym. Idziemy długą halą, lekko się obniżając. Dochodzimy do Wysokiego Wierchu (900 m n.p.m.), który trawersujemy i chwilę potem dochodzi do nas z lewej strony żółty szlak, którym można przekroczyć granicę polsko-słowacką. Od Wysokiej 1h 15 min. (1h 30 min.↓). Omijamy następnie widoczny po lewej skalisty wierzchołek Rabsztyna (843 m n.p.m.) i po chwili w prawo odchodzi żółty szlak do Szlachtowej. My podążamy dalej prosto szlakiem niebieskim, wracając szybko na grzbiet graniczny. Po godzinie (1h 15 min.↓) spokojnej wędrówki osiągamy wierzchołek Szafranówki. Widok ze szczytu obejmuje m.in. Szczawnicę i górujący nad nią po drugiej stronie Beskid Sądecki. Ze szczytu kierujemy się za znakami żółtymi w prawo i po kilkunastu minutach docieramy przez Przełęcz Maćkówki (690 m n.p.m.) na Palenicę (719 m n.p.m.). Przy ładnej pogodzie szczyt ten oferuje piękną, szeroką panoramę. Z Palenicę można zejść za znakami żółtymi w pół godziny (1h 00 min.↓) do Szczawnicy (krótka, stroma ścieżka), leniwi jednak skorzystają z istniejącej kolejki krzesełkowej. Wyciąg krzesełkowy na Palenicę jest obsługiwany przez Polskie Koleje Linowe.