eurogory.com
"Góry to nasze spiętrzone marzenia."

Pieniny

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Przez Rezerwat "Wąwóz Homole" na Wysoką (1050 m n.p.m.)


»Jaworki — Wąwóz Homole — Wysoka (1050 m n.p.m.) — Durbaszka (942 m n.p.m.) — Szafranówka (742 m n.p.m.) — Palenica (719 m n.p.m.) — Szczawnica«

Na polanie powyżej Wąwozu Homole — w głębi widać charakterystyczne skały noszące nazwę Kamienne Księgi
Na polanie powyżej Wąwozu Homole — w głębi widać
charakterystyczne skały noszące nazwę Kamienne Księgi
Kolor szlaku
ok. 4,5 — 5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia

Proponowana trasa to wycieczka umożliwiająca poznanie najciekawszych miejsc w Małych Pieninach, na czele z ich największą atrakcją turystyczną — Wąwozem Homole. Wędrówkę rozpoczynamy powyżej Szczawnicy, w Jaworkach. Początkowo za znakami zielonymi cofamy się kawałek w stronę Szczawnicy wzdłuż potoku Grajcarek. Mijamy po drodze XVIII-wieczny kościół — obecnie katolicki, wcześniej była to cerkiew (ciekawe wnętrza). Następnie odbijamy w lewo do wylotu Wąwozu Homole — jest to rezerwat ścisły (utworzony w 1963 roku), a wstęp jest płatny. Wąwóż Homole to bardzo interesujące miejsce — jego wąskim dnem płynie potok (3 małe wodospady), a górują nad nim ściany, których wysokość dochodzi do około 100 metrów. Pod koniec wędrówki licznie odwiedzanym przez turystów Wąwozem Homole napotkamy drewniane schody i barierki. Kawałek dalej wychodzimy z niego na dużą polanę, widok na charakterystyczną skałę o nazwie Kamienne Księgi. Dalej podchodzimy w kierunku Polany pod Wysoką (znajduje się na niej czynna latem baza namiotowa) — uwaga na znaki. Dotarłszy do owej polany podchodzimy nią dość stromo w stronę lasu. Kawałek dalej dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim — jest to już teren Rezerwatu "Wysokie Skałki" (utworzony w 1961 roku), ochronie podlega las świerkowo-bukowy oraz baszta skalna na szczycie Wysokiej (1050 m n.p.m.). Dojście z Jaworek zajmuje 1h 40 min. (55 min.↓). Szlak zielony odbija w lewo razem z dochodzącym stamtąd niebieskim, my idziemy prosto szlakiem niebieskim na grzbiet Małych Pienin. Znalazłszy się po chwili na nim, trzeba skorzystać z okazji i podejść kawałek stromo (lecz bez trudności) w lewo bez znaków na najwyższy szczyt Małych Pienin — Wysoką. Szczyt ten oferuje fantastyczną panoramę, obejmującą Tatry, Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki po przeciwnej stronie potoku Grajcarek.

Wąwóz Homole (1)
Wąwóz Homole (1)
Wąwóz Homole (2)
Wąwóz Homole (2)
Wąwóz Homole (3)
Wąwóz Homole (3)
Wąwóz Homole (4)
Wąwóz Homole (4)
W drodze na Wysoką powyżej Wąwozu Homole
W drodze na Wysoką (1050 m n.p.m.)
powyżej Wąwozu Homole
Widoki z podejścia na Wysoką
Widoki z podejścia
na Wysoką (1050 m n.p.m.)

Z Wysokiej wracamy tą samą drogą do szlaku niebieskiego, którym dalej będziemy wędrowali głównie grzbietem granicznym aż do Szafranówki (742 m n.p.m.). Kolejnym wartym uwagi miejscem, które napotykamy na trasie, jest Durbaszka (942 m n.p.m.) — będąca podobnie jak Wysoka dobrym punktem widokowym. Idziemy długą halą, lekko się obniżając. Dochodzimy do Wysokiego Wierchu (900 m n.p.m.), który trawersujemy i chwilę potem dochodzi do nas z lewej strony żółty szlak, którym można przekroczyć granicę polsko-słowacką. Od Wysokiej 1h 15 min. (1h 30 min.↓). Omijamy następnie widoczny po lewej skalisty wierzchołek Rabsztyna (843 m n.p.m.) i po chwili w prawo odchodzi żółty szlak do Szlachtowej. My podążamy dalej prosto szlakiem niebieskim, wracając szybko na grzbiet graniczny. Po godzinie (1h 15 min.↓) spokojnej wędrówki osiągamy wierzchołek Szafranówki. Widok ze szczytu obejmuje m.in. Szczawnicę i górujący nad nią po drugiej stronie Beskid Sądecki. Ze szczytu kierujemy się za znakami żółtymi w prawo i po kilkunastu minutach docieramy przez Przełęcz Maćkówki (690 m n.p.m.) na Palenicę (719 m n.p.m.). Przy ładnej pogodzie szczyt ten oferuje piękną, szeroką panoramę. Z Palenicę można zejść za znakami żółtymi w pół godziny (1h 00 min.↓) do Szczawnicy (krótka, stroma ścieżka), leniwi jednak skorzystają z istniejącej kolejki krzesełkowej. Wyciąg krzesełkowy na Palenicę jest obsługiwany przez Polskie Koleje Linowe.

Widok z Wysokiej
Widok z Wysokiej (1050 m n.p.m.)
Widok z okolic Durbaszki, po lewej widać schronisko
Widok z okolic Durbaszki (942 m n.p.m.),
po lewej widać schronisko
Widok z okolic Durbaszki
Widok z okolic Durbaszki (942 m n.p.m.)
Widoki z grzbietu Małych Pienin
Widoki z grzbietu Małych Pienin
Widok z Szafranówki m.in. na Szczawnicę, Dunajec oraz Krościenko nad Dunajcem
Widok z Szafranówki (742 m n.p.m.)
m.in. na Szczawnicę, Dunajec
oraz Krościenko nad Dunajcem
Widok na Palenicę z zejścia z Szafranówki
Widok na Palenicę (719 m n.p.m.)
z zejścia z Szafranówki (742 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Krościenka nad Dunajcem
⇒ Szczawnicy