eurogory.com
"Wspinanie jest wyjściem poza krąg powtarzalnych i opatrzonych sytuacji; jest ucieczką od monotonnych mechanizmów logiki i rozsądku, które zabieganemu człowiekowi nie pozwalają zauważyć nieba nad głową. Dlatego też wspinanie otwiera oczy — porusza wiele zróżnicowanych i uśpionych poziomów wrażliwości." — Wojciech Kurtyka

Riła

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Na Musałę (2925 m n.p.m.) z Borowca


»Borowec (Боровец) — (Jastrebec 2369 m n.p.m.) — Schronisko "Musała" — Schron "Ledenoto ezero" — Musała (2925 m n.p.m.)«

Najwyższy szczyt Riły i całej Bułgarii — Musała
Najwyższy szczyt Riły i całej Bułgarii
— Musała (2925 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 7-8h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Musała (Мусала, 2925 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem nie tylko Bułgarii, ale też całych Bałkanów. Jego nazwa pochodzi z czasów okupacji tureckiej od słów i oznacza mniej więcej "Górę Boga", "Bliżej Boga", "Drogę do Boga". Najdogodniejsza droga na tą górę wiedzie z najbardziej znanego rilskiego kurortu — Borowca (Боровец). Jest ona jednak długa (ok. 7-8 godzin), dlatego w przypadku chęci zdobycia szczytu i powrotu do Borowca w jeden dzień warto skorzystać z wygodnego udogodnienia. Jest nim kolejka gondolowa z Borowca na szczyt Jastrebec (Ястребец, 2369 m n.p.m.), dzięki czemu można zaoszczędzić kilka godzin podejścia. Oczywiście jest ona do naszej dyspozycji w razie potrzeby również w drodze powrotnej. Od stacji kolejki i schroniska "Jastrebec" dochodzimy w godzinę za znakami czerwonymi do położonego nad jeziorem schroniska "Musała". Ta część drogi cechuje się nieznacznymi zmianami wysokości. Dochodzi tu szlak czerwony z Borowca. Podejście nim trwa ok. 5 godzin i biegnie doliną potoku Musalenska Bistrica. Od schroniska "Musała" podejście robi się bardziej strome, a sceneria stopniowo zmienia — kosodrzewina zanika i wyżej już podchodzimy wyłącznie wśród skał. Po 1,5-2 godzinach zatrzymujemy się nad brzegiem Ledenoto ezero (Леденото езеро, 2709 m n.p.m.) — najwyżej położonego jeziora na Bałkanach. Jego nazwę można przetłumaczyć jako Jezioro Lodowe, co nie powinno dziwić, gdyż ze względu na wysokość nawet latem bywa częściowo pokryte lodem. Stąd od szczytu dzieli nas przy dobrej kondycji tylko półgodzinna wspinaczka. Na Musale znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Przy dobrej widoczności ze szczytu można podziwiać bardzo rozległe widoki, obejmujące wszystkie ważniejsze bułgarskie pasma górskie — najbliżej oczywiście pasmo Riły, dalej na południu Pirin, Rodopy na południowym wschodzie, najbliżej na północy Witosza, a na północnym wschodzie Sredna Gora, natomiast za nimi Bałkany (Stara Płanina). Zejście z Musały do Borowca bez korzystania z kolejki gondolowej na Jastrebec to ok. 6 godzin.

Kolej gondolowa na Jastrebec
Kolej gondolowa
na Jastrebec (2369 m n.p.m.)
Jeziora u stóp Musały
Jeziora u stóp Musały (2925 m n.p.m.)
Ledenoto ezero i urwiste zbocze Małej Musały
Ledenoto ezero (2709 m n.p.m.)
i urwiste zbocze
Małej Musały (2902 m n.p.m.)
Panorama z Musały w kierunku północnym
Panorama z Musały (2925 m n.p.m.) w kierunku północnym

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody