eurogory.com
"Największą przeszkodą w życiu i w górach są wątpliwości."

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Małej Łąki i jej otoczenie


»Czerwone Wierchy: Przełęcz pod Kondracką Kopą (1863 m n.p.m.) — Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) — Małołączniak (2096 m n.p.m.) — Krzesanica (2122 m n.p.m.) — Ciemniak (2096 m n.p.m.)«

Widok z Kopy Kondrackiej na polskie Tatry Wysokie
Widok z Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.)
na polskie Tatry Wysokie
Kolor szlaku
1h 35 min.↑, 1h 20 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Czerwone Wierchy, przy ładnej pogodzie nie stwarzające żadnych trudności, podczas mgły i deszczu mogą być miejscem nawet śmiertelnych wypadków w przypadku zabłądzenia i zboczenia w stronę ich urwistych ścian. Każdy ze szczytów należących do Czerwonych Wierchów słynie z pięknych tatrzańskich panoram. Ponadto w masywie Czerwonych Wierchów znajduje się Wielka Śnieżna Jaskinia — najgłębszy system jaskiniowy w Tatrach. Szlak prowadzi granią, stanowiącą granicę między Polską i Słowacją. Cztery trawiaste szczyty należące do Czerwonych Wierchów mają charakterystyczny, kopulasty kształt, są mocno spłaszczone i porośnięte bardzo bogatą florą. Z Przełęczy pod Kopą Kondracką (1890 m n.p.m.) w 20 minut (15 min.↓) dostajemy się na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), z której rozciąga się niesamowity widok na Tatry Wysokie. Dalej szlak zbiega ostro w dół na Małołącką Przełęcz (1924 m n.p.m.), by ponownie wspiąć się w górę na Małołączniak (2096 m n.p.m.) — również tu można podziwiać panoramę całych Tatr. Z Kopy Kondrackiej droga zajmuje 35 minut (25 min.↓). Następnie schodzimy na Litworową Przełęcz (2037 m n.p.m.) i stąd łagodnym zboczem dostajemy się na trzeci wierzchołek — Krzesanicę (2122 m n.p.m.). Po tej monotonnej wędrówce, idąc przez Mułową Przełęcz (2067 m n.p.m.) dostajemy się na ostatni, czwarty wierzchołek Czerwonych Wierchów — Ciemniak (2096 m n.p.m.). Grań między Krzesanicą a Ciemniakiem obrywa się pionowymi "krzesanicami" w dół do Doliny Mułowej. Warty uwagi jest widok z Ciemniaka na Tatry Zachodnie. Z Małołączniaka 40 minut w obie strony, z Przełęczy pod Kopą Kondracką 1h 35 min. (1h 20 min.↓). Zejście z Ciemniaka prowadzi szlakiem czerwonym do Doliny Kościeliskiej lub znacznie wydłużając zejście zielonym przez Dolinę Tomanową do schroniska na Hali Ornak — stąd trzeba jeszcze przejść całą Dolinę Kościeliską, aby dostać się do Kir.

Widok z Kopy Kondrackiej na słowackie Tatry Wysokie
Widok z Kopy Kondrackiej
(2005 m n.p.m.) na słowackie
Tatry Wysokie
Widok z Małołączniaka na Giewont
Widok z Małołączniaka
(2096 m n.p.m.)
na Giewont (1894 m n.p.m.)
Widok z Małołączniaka na Tatry Wysokie
Widok z Małołączniaka
(2096 m n.p.m.)
na Tatry Wysokie
Widok z Małołączniaka na słowackie Tatry Wysokie
Widok z Małołączniaka
(2096 m n.p.m.) na słowackie
Tatry Wysokie
Widok z Krzesanicy
Widok z Krzesanicy (2122 m n.p.m.)
Widok na Dolinę Mułową z Mułowej Przełęczy
Widok na Dolinę Mułową
z Mułowej Przełęczy (2067 m n.p.m.)

Możliwości dalszej wędrówki:

Przełęcz pod Kondracką Kopą (1863 m n.p.m.) — Goryczkowa Czuba (1913 m n.p.m.) — Sucha Przełęcz (1950 m n.p.m.) — Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego