eurogory.com
"Góry pozwalają zrozumieć, że nasze umęczone człowieczeństwo oczyszcza się i uszlachetnia przez cierpienie." — Giuseppe Mazzotti

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Rybiego Potoku i jej otoczenie


»Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n.p.m.) — Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.)«

Widok z podejścia na Szpiglasową Przełęcz od Morskiego Oka
Widok z podejścia na Szpiglasową Przełęcz
(2110 m n.p.m.) od Morskiego Oka
(1395 m n.p.m.)
Kolor szlaku
2h 30 min.↑, 1h 55 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Szlak od Morskiego Oka (1395 m n.p.m.) na Szpiglasową Przełęcz (2110 m n.p.m.) prowadzi tzw. "ceprostradą" — monotonną i wywołującą swego czasu protesty obrońców przyrody trasą. Posiada ona jednak spore walory widokowe. Z początku podchodzimy łagodnie wśród kosodrzewin trawersując zbocze masywu Miedziane, kilkadziesiąt metrów powyżej tafli Morskiego Oka. Ładne widoki na jego otoczenie z Mięguszowieckim Szczytem Wielkim (2438 m n.p.m.) na czele, poza tym m.in. Żabia Grań. Widać również bardzo charakterystyczny ostry wierzchołek Mnicha (2070 m n.p.m.). Idziemy po dużych głazach, długimi zakosami w górę, wychodząc powyżej piętra kosodrzewiny. Ma to duża zaletę, gdyż gwałtownie spada liczebność uciążliwych owadów. Po 1h 15 min. (godzina w przeciwną stronę) od schroniska dochodzimy do wylotu Doliny za Mnichem — w lewo odgałęzia się znakowana na czerwono ścieżka na Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.). My natomiast idziemy dalej szlakiem żółtym. Cały czas trawersując zbocze Miedzianego, mozolnie pniemy się w górę (charakterystyczne długie zakosy). Można tu spotkać kozice i świstaki. Wyżej wyłaniają się słowackie olbrzymy, m.in. Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.). Siodło Szpiglasowej Przełęczy osiągamy po godzinie (40 min.↓) od rozstaju dróg, ze schroniska 2h 15 min. (1h 40 min.↓). Odsłania się z niej piękna panorama obejmująca najwyższe polskie szczyty otaczające Morskie Oko. Warto jednak udać się w lewo krótkim i nie przedstawiającym żadnych trudności, 15-minutowym podejściem na Szpiglasowy Wierch, z którego widok jest jeszcze bardziej zachwycający, a przy tym otwierają się również kolejne — na słowackie Piarżystą i Ciemnosmreczyńską Dolinę, ładny Niżni Ciemnosmreczyński Staw (1674 m n.p.m.) czy też grań między Koprowym Wierchem (2363 m n.p.m.) a leżącą na granicy Cubryną (2376 m n.p.m.).

Widok ze Szpiglasowego Wierchu na Szpiglasową Przełęcz i Miedziane
Widok ze Szpiglasowego
Wierchu (2172 m n.p.m.)
na Szpiglasową Przełęcz
(2110 m n.p.m.) i Miedziane
Widok ze Szpiglasowego Wierchu na Cubrynę i Mięguszowiecki Szczyt
Widok ze Szpiglasowego Wierchu
(2172 m n.p.m.) na Cubrynę (2376 m n.p.m.)
i Mięguszowiecki Szczyt (2438 m n.p.m.)
Widok ze Szpiglasowego Wierchu na Niżni Ciemnosmreczyński Staw
Widok ze Szpiglasowego Wierchu
(2172 m n.p.m.) na Niżni
Ciemnosmreczyński Staw (1674 m n.p.m.)

Możliwości dalszej wędrówki:

Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) — Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n.p.m.) — Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego