eurogory.com
"Wspinaj się, jeśli chcesz, ale pamiętaj, że odwaga i siła są niczym bez rozwagi i że chwilowe zaniedbania mogą zniszczyć szczęście całego życia." — Edward Whymper

Tatry Słowackie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Żarska i jej otoczenie


»Granią słowackich Tatr Zachodnich: Siwy Wierch (1805 m n.p.m.) — Palenica Jałowiecka (1573 m n.p.m.) — Brestowa (1934 m n.p.m.) — Salatyn (2048 m n.p.m.) — Mały Salatyn (2046 m n.p.m.) — Spalona (2083 m n.p.m.) — Pahoł (2167 m n.p.m.) — Przełęcz Banikowska (2040 m n.p.m.) — Banówka (2178 m n.p.m.) — Hruba Kopa (2166 m n.p.m.) — Trzy Kopy (2136 m n.p.m.) — Smutna Przełęcz (1963 m n.p.m.) — Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) — Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.) — Jamnicka Przełęcz (1908 m n.p.m.) — Wołowiec (2064 m n.p.m.)«

Widok z Rohacza Ostrego na Rohackie Stawy
Widok z Rohacza Ostrego (2088 m n.p.m.)
na Rohackie Stawy
Kolor szlaku
10h 20 min.↑, 9h 40 min.↓ Czas przejścia
znaczne Trudności techniczne
znaczna Ekspozycja
łańcuchy Ubezpieczenia

Trasa wiodąca granią słowackich Tatr Zachodnich należy do bardzo forsownych, jej przejście zajmuje ok. 10 godzin, dlatego nie jest to z pewnością wycieczka jednodniowa. Uwzględniając możliwości dojścia i zejścia opłaca się rozbić jej przejście na minimum 2-3 dni. Szlak ten bywa nazywany słowacką Orlą Percią, gdyż jako jeden z nielicznych w Tatrach Słowackich jest poprowadzony granią, cechuje się pięknymi widokami oraz miejscami biegnie trudnymi technicznie, eksponowanymi odcinkami. Czasami ubezpieczenia są w nienajlepszym stanie, bywa również, że na trudniejszych odcinkach są możliwości bezproblemowego obejścia. Rozpoczynając od Siwego Wierchu (1805 m n.p.m.), trasa zaczyna się dość niewinnie, chwilę szybko sprowadza niżej nieco eksponowaną granią (trudności niewielkie, wręcz niezauważalne). W dole po prawej stronie Dolina Bobrowiecka. Szlak biegnie łagodnym, szerokim grzbietem wśród kosodrzewiny i w pół godziny (40 min.↓) od szczytu sprowadza na szerokie siodło przełęczy o nazwie Palenica Jałowiecka (1573 m n.p.m.). Możliwości zejścia żółtym szlakiem do Zuberca oraz do Doliny Jałowieckiej przez Dolinę Bobrowiecką. Szlak czerwony biegnie natomiast dalej w kierunku wierzchołka Brestowej (1934 m n.p.m.). Wpierw przez zarośla kosodrzewiny na Zuberski Wierch (1748 m n.p.m.), a potem na szeroki wierzchołek Brestowej cały czas prowadzi łagodne podejście, nie nastręczające żadnych trudności (pod koniec mijamy wierzchołek Małej Brestowej (1903 m n.p.m.), na którym postawiono krzyż). Z Palenicy Jałowieckiej godzina (40 min.↓). Na Brestową dochodzi również niebieski szlak z Doliny Rohackiej. Ze szczytu piękne i rozległe widoki na słowackie Tatry Zachodnie.

Widok na Ostrą z Siwego Wierchu
Widok na Ostrą (1764 m n.p.m.)
z Siwego Wierchu (1805 m n.p.m.)
Widok z Siwego Wierchu na masyw Czerwonego Wierchu i Salatyn
Widok z Siwego Wierchu
(1805 m n.p.m.) na masyw Czerwonego
Wierchu i Salatyn (2048 m n.p.m.)
Widok z Siwego Wierchu w kierunku wschodnim, m. in. na Banówkę i daleki Baraniec
Widok z Siwego Wierchu
(1805 m n.p.m.) w kierunku wschodnim,
m. in. na Banówkę (2178 m n.p.m.)
i daleki Baraniec (2185 m n.p.m.)
Widok z zejścia z Siwego Wierchu na Zuberzec (Zuberec)
Widok z zejścia z Siwego Wierchu
(1805 m n.p.m.) na Zuberzec (Zuberec)
Widok z zejścia z Siwego Wierchu na grań słowackich Tatr Zachodnich — Salatyn, Spaloną, Pahoł i Banówkę
Widok z zejścia z Siwego Wierchu
(1805 m n.p.m.) na grań słowackich Tatr
Zachodnich — Salatyn (2048 m n.p.m.),
Spaloną (2083 m n.p.m.),
Pahoł (2167 m n.p.m.)
i Banówkę (2178 m n.p.m.)
Widok z zejścia z Siwego Wierchu na podejście na Brestową
Widok z zejścia z Siwego Wierchu
(1805 m n.p.m.) na podejście
na Brestową (1934 m n.p.m.)
Widok na Osobitą z podejścia na Brestową
Widok na Osobitą (1687 m n.p.m.)
z podejścia na Brestową (1934 m n.p.m)
Podejście na Brestową od Palenicy Jałowieckiej
Podejście na Brestową (1934 m n.p.m.)
od Palenicy Jałowieckiej (1573 m n.p.m)
Widok na masyw Czerwonego Wierchu z podejścia na Brestową
Widok na masyw Czerwonego Wierchu
z podejścia na Brestową (1934 m n.p.m)
Widok z Brestowej na Salatyn
Widok z Brestowej (1934 m n.p.m.)
na Salatyn (2048 m n.p.m)
Widok z Brestowej na grań słowackich Tatr Zachodnich
Widok z Brestowej (1934 m n.p.m.)
na grań słowackich Tatr Zachodnich
Widok z Brestowej na wschód, na Tatry Zachodnie
Widok z Brestowej (1934 m n.p.m.)
na wschód, na Tatry Zachodnie

Szlak czerwony kieruje się teraz na południe i sprowadza na Przełęcz Salatyńską. Z niej droga prowadzi już węższą granią, a nie jak wcześniej szerokim grzbietem, na szczyt Salatynu (2048 m n.p.m.). Z Brestowej godzina drogi, na zachodzie ciągnie się olbrzymi grzbiet zwany Czerwonym Wierchem. Z Salatynu jeszcze piękniejsze i rozleglejsze widoki, jako że jest to najbardziej wysunięty na zachód dwutysięcznik w Tatrach. Z Salatynu 10 minut ścieżka prowadzi na Mały Salatyn (2046 m n.p.m.), z którego istnieje możliwość zejścia do Doliny Jałowieckiej. Stąd szybko się obniżamy w dół, po prawej stronie ponura Dolina Głęboka, po lewej Zadnia Salatyńska Dolina. Następnie droga zaczyna wreszcie dawać przedsmak emocji, jakie czekają nas na przejściu słowackiej grani Tatr Zachodnich. Przez długi czas wędrujemy poszarpaną granią zwaną Skrzyniarki. Trudności nie są duże, ale ekspozycja bywa spora. Wkrótce zdobywamy szczyt Spalonej (2083 m n.p.m.), szlak ponownie ostro skręca na południe i sprowadza na niewiele niżej położoną Przełęcz Spaloną (2055 m n.p.m.). Następnie stromą, skalistą granią wspinamy się na Pahoł (2167 m n.p.m.). Tu szlak ponownie ostro zakręca na wschód i szybko sprowadza na Przełęcz Banikowską (2040 m n.p.m.). Przejście odcinka od Małego Salatynu do tego miejsca zajmuje 2h 15 min. (identyczny czas w stronę przeciwną). Możliwości zejścia górnymi odnogami zarówno Doliny Jałowieckiej, jak i Doliny Rohackiej. Z Przełęczy Banikowskiej krótkie i strome, półgodzinne podejście wyprowadza przy niewielkich trudnościach na wierzchołek Banówki (2178 m n.p.m.) — najwyższego szczytu słowackiej grani Tatr Zachodnich. Fakt ten sprawia, że panorama ze szczytu jest wyjątkowo piękna i rozległa. Z prawej strony dochodzi zielono znakowana ścieżka z Doliny Żarskiej. Następny odcinek grani jest długi, bo dwugodzinny, i należy zdecydowanie do najtrudniejszych. Szlak sprowadza w dół długą granią szczytową przy znacznej ekspozycji, miejscami występujące trudności są spore. Po przejściu tego interesującego odcinka bez większych problemów dostajemy się na szczyt Hrubej Kopy (2166 m n.p.m.), odznaczającej się podobnie jak Banówka ładnymi widokami. Stąd szlak biegnie na również bardzo atrakcyjne widokowo Trzy Kopy (2136 m n.p.m.). Trudności cały czas są podobne do tych na Orlej Perci, długie ciągi łańcuchów i urozmaicone przejście bardzo nietypową dla tej części Tatr granią robią wrażenie. Z Trzech Kop łatwym i szybkim zejściem dostajemy się na siodło Smutnej Przełęczy (1963 m n.p.m.).

Widok z Małego Salatyna na grań Skrzyniarek, Spaloną oraz Pahoł
Widok z Małego Salatyna
(2046 m n.p.m.) na grań Skrzyniarek,
Spaloną (2083 m n.p.m.)
oraz Pahoł (2167 m n.p.m.)
Skrzyniarki (1)
Skrzyniarki (1)
Skrzyniarki (2)
Skrzyniarki (2)
Widok ze Spalonej na polskie Tatry Zachodnie i Rohacze
Widok ze Spalonej (2083 m n.p.m.)
na polskie Tatry Zachodnie i Rohacze
Widok ze Spalonej na grań słowackich Tatr Zachodnich od Trzech Kop do Banówki
Widok ze Spalonej (2083 m n.p.m.)
na grań słowackich Tatr Zachodnich
od Trzech Kop (2136 m n.p.m.) do Banówki (2178 m n.p.m)
Widok z Pahoła na Spaloną, w tle masyw Osobitej
Widok z Pahoła (2167 m n.p.m.)
na Spaloną (2083 m n.p.m),
w tle masyw Osobitej (1687 m n.p.m.)
Widok z Banówki w stronę Barańca
Widok z Banówki
(2178 m n.p.m.) w stronę
Barańca (2185 m n.p.m)
Widok z Banówki na Spaloną
Widok z Banówki (2178 m n.p.m.)
na Spaloną (2083 m n.p.m.)
Grań słowackich Tatr Zachodnich od Banówki do Smutnej Przełęczy, z widokiem na Wołowiec
Grań słowackich
Tatr Zachodnich
od Banówki (2178 m n.p.m.)
do Smutnej Przełęczy
(1963 m n.p.m.), z widokiem
na Wołowiec (2064 m n.p.m.)
Grań słowackich Tatr Zachodnich od Banówki do Smutnej Przełęczy, z widokiem w stronę tego pierwszego szczytu
Grań słowackich
Tatr Zachodnich
od Banówki (2178 m n.p.m.)
do Smutnej Przełęczy
(1963 m n.p.m.), z widokiem w
stronę tego pierwszego szczytu
Widok ze Smutnej Przełęczy na Wołowiec i Rohacze
Widok ze Smutnej Przełęczy (1963 m n.p.m.)
na Wołowiec (2064 m n.p.m.) i Rohacze

Dalej podążamy cały czas skalistą granią, choć nie cechującą się już takimi trudnościami. W 45 minut (30 min.↓) osiągamy wierzchołek Rohacza Płaczliwego (2125 m n.p.m.). Jest on świetnie położony jako punkt widokowy — na styku dwóch grani (w prawo wiedzie żółto znakowana ścieżka na Baraniec (2185 m n.p.m.)), a więc nad trzema dolinami: Smutną, Żarską i Jamnicką. Ze szczytu szlak sprowadza niezbyt trudną, aczkolwiek bywa, że przepaścistą ścieżką na Rohacką Przełęcz. W dole po prawej stronie Płaczliwy Stawek. Następnie stromą granią w górę — po drodze do pokonania kilka kominków skalnych, trudności umiarkowane. Po około godzinnej wędrówce od Rohacza Płaczliwego osiągamy bardzo charakterystyczny wierzchołek Rohacza Ostrego (2088 m n.p.m.) — widoki obejmują również Tatry Wysokie. Z Rohacza Ostrego szlak sprowadza na bliską Jamnicką Przełęcz (1908 m n.p.m.). Przejście tego stromego i krótkiego zajmuje jednak aż 45 minut. Wynika to z dość sporych trudności na tym odcinku, zdecydowanie najbardziej znanym miejscem jest koń skalny. Miejsca te jednak przy dobrych warunkach pogodowych są jak najbardziej godne odwiedzenia. Z Jamnickiej Przełęczy razem ze znakami niebieskimi dostajemy się bezproblemowym podejściem na Wołowiec (2064 m n.p.m.), leżący w grzbiecie granicznym. Widok z Wołowca należy do piękniejszych w tej części Tatr, widać nie tylko Tatry Wysokie, ale nawet Babią Górę (1725 m n.p.m.). Natomiast bliżej Wołowca największe wrażenie robi widok na oba Rohacze, piękne Rohackie Stawy, a po drugiej stronie grani wiodącej na Rohacze Jamnickie Stawy.

Charakterystyczna formacja skalna i widok na Dolinę Rohacką
Charakterystyczna formacja skalna
i widok na Dolinę Rohacką
Jeden z ubezpieczonych odcinków szlaku pomiędzy Rohaczami
Jeden z ubezpieczonych odcinków
szlaku pomiędzy Rohaczami
Widok z Rohacza Ostrego na górne piętro Doliny Jamnickiej
Widok z Rohacza
Ostrego (2088 m n.p.m.)
na górne piętro Doliny Jamnickiej
Słynny koń skalny (ubezpieczony łańcuchami) na Rohaczu Ostrym
Słynny koń skalny
(ubezpieczony łańcuchami)
na Rohaczu Ostrym (2088 m n.p.m)
Szlak na Rohacz Ostry od strony Jamnickiej Przełęczy (1)
Szlak na Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.)
od strony Jamnickiej Przełęczy (1)
Szlak na Rohacz Ostry od strony Jamnickiej Przełęczy (2)
Szlak na Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.)
od strony Jamnickiej Przełęczy (2)
Jamnickie Stawy
Jamnickie Stawy
Podejście na Wołowiec
Podejście na Wołowiec (2064 m n.p.m.)
Widok z Wołowca na słowackie Tatry Zachodnie
Widok z Wołowca (2064 m n.p.m.)
na słowackie Tatry Zachodnie

Możliwości dalszej wędrówki granią:

Baraniec (2185 m n.p.m.) — Przełęcz Żarska (1917 m n.p.m.) — Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.)


(szlaki polskie)

Granią polskich Tatr Zachodnich: Grześ (1653 m n.p.m.) — Rakoń (1879 m n.p.m.) — Wołowiec (2064 m n.p.m.) — Łopata (1958 m n.p.m.) — Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.) — Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.) — Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) — Liliowy Karb (1959 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody