Tatry Słowackie
Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznychTatry Bielskie
»Jaworzyna Spiska (Tatranská Javorina) Dolina Jaworowa Dolina Zadnich Koperszadów Przełęcz pod Kopą Bielską (1750 m n.p.m.)«
Widok spod Przełęczy pod Kopą Bielską (1750 m n.p.m.)
na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.),
Granaty i masyw Wołoszyna Kolor szlaku
3h 00 min.↑, 2h 30 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia
Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Jaworzyna Spiska (Tatranská Javorina) dwa przystanki SAD od Łysej Polany (rozkład jazdy tutaj). Początkowo szlak wiedzie zwykła drogą, co jest dość typowe dla słowackich dolin, a niedaleko nas szumi Jaworowy Potok. Z prawej strony wylot Doliny Szerokiej, opadającej spod szczytu Szerokiej Jaworzyńskiej (2210 m n.p.m.). Dolina Jaworowa stanowi tu zachodnie ograniczenie Tatr Bielskich, widoczny jest jeden z ważniejszych szczytów tej części Tatr charakterystyczny, biały Murań (1890 m n.p.m.). Widoki również na słowackie Tatry Wysokie, m.in. popularny w wycieczkach z przewodnikiem Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), Kołowy Szczyt (2418 m n.p.m.) oraz dostępny znakowanym szlakiem Jagnięcy Szczyt (2230 m n.p.m.). Po 30 minutach drogi odchodzi w lewo przez Polanę pod Muraniem niebieski szlak wiodący Doliną Zadnich Koperszadów, która stanowi południowe ograniczenie Tatr Bielskich. Nim podążamy dalej, wiedzie on przez teren rezerwatu i jest znany m.in. z bujnych łąk i dużej ilości kwiatów.
Początkowy odcinek szlaku Doliną Jaworową
Widok na Murań
(1890 m n.p.m.)
Widok na Mały Murań
(1355 m n.p.m.) przy
rozstaju szlaków
w Dolinie Jaworowej
Potok Koperszadzki
Koperszadzka Bramka
Miś z drewna u kresu drogi jezdnej budowanej
przez księcia Christiana Hohenlohego
W dolnej części Doliny Zadnich Koperszadów szlak biegnie drogą budowaną przez księcia Christiana Hohenlohego, właściciela wielu dóbr ziemskich i terenów myśliwskich w Tatrach na przełomie XIX i XX wieku. Wkrótce obchodzimy bokiem kolejną polankę i dochodzimy do Potoku Koperszadzkiego w okolicy wąwozu zwanego Koperszadzka Bramka. Stąd przez dłuższy czas wędrujemy lasem wzdłuż Potoku Koperszadzkiego (uchodzi do niego m.in. Kołowy Potok, płynący od Kołowego Stawu (1566 m n.p.m.)), raz go przekraczając. Wkrótce potem przekraczamy Potok Koperszadzki kolejny raz w okolicy Skoruszowego Burdelu (wiata), gdzie szlak doprowadza na skraj łąki. Od północy górują nad nami jasne, wapienne szczyty Hawrania (2152 m n.p.m.) i Płaczliwej Skały (2142 m n.p.m.). Ścieżka biegnie długo przez łąki i hale, wznosząc się bardziej stromo niż wcześniej. Przełęcz pod Kopą Bielską (1750 m n.p.m.) osiągamy po 2h 30 min. (2 godziny w stronę przeciwną) od rozstaju dróg w Dolinie Jaworowej. Z siodła przełęczy rozciąga się urzekająca tatrzańska panorama.