Beskid Sądecki — informacje ogólne
Propozycje wycieczekChcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!
Noclegi — Beskid Sądecki
W Dolinie Wielkiej Roztoki
Beskid Sądecki to pasmo karpackie, zaliczane przez geologów do Beskidów Zachodnich.
Długość łańcucha górskiego — w przybliżeniu 50 kilometrów.
Góry i wzniesienia w tym rejonie Karpat zbudowane są głównie z tzw. fliszu karpackiego, czyli warstwowo ułożonych skał osadowych.
W Beskidzie Sądeckim wyróżniamy następujące pasma górskie: pasmo Radziejowej, w którym leżą najwyższe szczyty Beskidu Sądeckiego, którymi są Radziejowa (1262 m n.p.m.) oraz Złomisty Wierch Północny (1226 m n.p.m.), pasmo Jaworzyny Krynickiej z najwyższym szczytem Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.), oraz pasmo Zimnego-Dubnego, zwane również Górami Leluchowskimi, których najwyższym szczytem jest Kraczonik (936 m n.p.m.).
Niektórzy geologowie zaliczają do pasm tej części Beskidów Góry Lubowelskie — pasmo, którego niemal cały obszar leży na terenie Republiki Słowackiej.
Kwestia ich przynależności do Beskidu Sądeckiego, mimo bardzo podobnej budowy geologicznej, jest do dziś sporna.
Najwyższym szczytem Gór Lubowelskich jest Eliaszówka (1021 m n.p.m.), leżąca na granicy polsko-słowackiej.
Beskid Sądecki graniczy z Beskidem Wyspowym, Gorcami, Pieninami, Kotliną Sądecką, Beskidem Niskim i Górami Czerchowskimi.
Geograficzne granicę stanowią przełęcze: Tylicka, Huta i Rozdziela, wąwóz Białej Wody oraz rzeki Dunajec i Poprad.
Klimat w tej części Karpat jest łagodny, a średnią rocznych temperatur przyjmuje się za jedną z najwyższych w całym łańcuchu karpackim.
Większość terenów zajmowanych przez Beskid Sądecki stanowią lasy.
Do dziś w niemal niezmienionej formie zachowały się tu dzikie tereny pierwotnej puszczy karpackiej.
Roślinność zachowała układ piętrowy, na który składa się piętro pogórzy, powyżej regiel dolny oraz regiel górny, który napotykamy jedynie w najwyżej położonych partiach pasma Radziejowej.
Na terenie Beskidu Sądeckiego występują licznie rozmaite (w tym chronione) gatunki zwierząt: głuszce, wilki, rysie, żbiki, borsuki, orły przednie, bociany czarne, nietoperze, salamandry plamiste, sarny, jelenie a nawet niedźwiedzie brunatne.
Niedźwiedź znajduje się również w logo Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który obszarem obejmuje większą część Beskidu Sądeckiego (cały obszar w granicach Polski).
Na terenie Beskidu Sądeckiego nie brak też przyrodniczych osobliwości, występuje tu mysikrólik — najmniejszy ptak Polski, zaś kilka lat temu w okolicach Krynicy odkryto nieznany dotąd nauce gatunek motyla.
Liczne uzdrowiska, obfitujące w bogactwo leczniczych wód mineralnych (Krynica-Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Szczawnica), spora ilość schronisk górskich oraz gęsta sieć dobrze oznakowanych szlaków pieszych, konnych, narciarskich i rowerowych stanowią o wysokich walorach turystycznych tego niewysokiego, lecz niezwykle malowniczego zakątka Karpat.
Transport
Dojazd do położonego u stóp Beskidu Sądeckiego Nowego Sącza oraz kluczowych miejscowości: Krynicy, Piwnicznej-Zdrój, Muszyny czy też Żegiestowa, jest ułatwiony dzięki bardzo dobrej komunikacji z Krakowem.
Z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie do Nowego Sącza kursuje kilka regularnych linii autobusowych (średnio 2 do 3 połączeń na godzinę).
Możliwy jest również dojazd koleją z Krakowa Głównego.
W dni powszednie kursują pociągi osobowe, zaś w weekendy oraz w okresie świąt, wakacji i ferii zimowych dostępna jest również bogatsza sieć połączeń kolejowych z Warszawy, Trójmiasta, Łodzi, Bydgoszczy i Katowic.
Samochodem od strony Krakowa dotrzemy najszybciej najpierw autostradą A4, a następnie krajową "4" (którą można jechać też od samego Krakowa) do Brzeska i stamtąd krajową "75" do Nowego Sącza.
Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu.
Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy.
Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.
Wyświetl większą mapę
Zdrowie i bezpieczeństwo w górach
Nad bezpieczeństwem turystów czuwa Grupa Krynicka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.
Atrakcje turystyczne regionu
Na terenie Beskidu Sądeckiego znajdują się słynące z leczniczych wód mineralnych kurorty: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Łomnica-Zdrój i nieco zapomniany już Żegiestów-Zdrój. W miejscowościach tych mamy możliwość posmakować krystalicznie czystych i bogatych w minerały wód zdrojowych. W samym centrum Krynicy znajdują się trzy powszechnie dostępne pijalnie wód mineralnych. Nie lada atrakcję stanowi również spacer po głównym krynickim deptaku, gdzie niemal z każdego miejsca przemawia do nas historia. XIX-wieczne kamienice zachwycają swoim pięknem, zaś otoczenie starodawnych domów zdrojowych i charakterystyczna, regionalna drewniana zabudowa dopełniają piękna perły polskich uzdrowisk. Corocznie w sierpniu odbywa się w Krynicy prestiżowy festiwal imienia Jana Kiepury (który zamieszkiwał uzdrowisko w okresie międzywojennym), skupiający największe polskie gwiazdy opery i operetki. Nad samym centrum miasta wznosi się Góra Parkowa (741 m n.p.m.), na szczyt której możemy udać się pieszo prowadzącymi z miasta szlakami turystycznymi, bądź wyjechać zabytkową koleją linową-terenową, obsługiwaną przez Polskie Koleje Linowe. Na szczycie mały park rozrywki "Rajskie ślizgawki" oraz taras, z którego możemy podziwiać górską panoramę. Także niedaleko Krynicy, nad przysiółkiem Czarny Potok, wznosi się okazały szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.), na który również możemy wspiąć się znakowanym szlakiem turystycznym lub dotrzeć na niego nowoczesną koleją gondolową (umożliwiającą też przewóz rowerów). Więcej informacji, jak np. aktualny cennik, znajdziemy na stronie stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Również inne uzdrowiska zachwycają starodawną zabudową i niepowtarzalnym klimatem. Warto odwiedzić muszyński rynek, zobaczyć starodawną zabudowę wtulonej pomiędzy Beskid Sądecki a Pieniny Szczawnicy, czy przez most wenecki w Piwnicznej-Zdroju udać się do pobliskiego parku zdrojowego i zakosztować wody w pobliskiej pijalni. Beskid Sądecki to również znakomite zaplecze dla miłośników dwóch desek. Tereny narciarskie w Suchej Dolinie w okolicy Piwnicznej-Zdrój, bądź w Wierchomli, posiadają świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i hotelarską. Jeśli chcemy jeszcze dobitniej odczuć tchnienie historii, warto odwiedzić średniowieczne zamki obronne w Rytrze i Muszynie, bądź odwiedzić leżący na skraju Beskidów XIII-wieczny Nowy Sącz. Będąc tam możemy zwiedzić zabytkową starówkę z drugim co do wielkości rynkiem w Polsce, bądź odbyć prawdziwą podróż w czasie wędrując po Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym, na terenie którego zgromadzono starodawne budowle z terenu Małopolski. Pewne jest, iż ktokolwiek zdecyduje się udać z wizytą w ten górski zakątek na południu Polski, nie będzie narzekał na nudę, a Beskid Sądecki oczaruje swoim pięknem nawet najbardziej wybrednych miłośników przyrody.
Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Beskidzie Sądeckim
Przejdź do propozycji wycieczek
Noclegi — Beskid SądeckiAutor opracowania: Damian Cisowski