eurogory.com
"Góry pozwalają zrozumieć, że nasze umęczone człowieczeństwo oczyszcza się i uszlachetnia przez cierpienie." — Giuseppe Mazzotti

Gorce — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Gorce


Widok na Długą Halę ze zboczy Turbacza
Widok na Długą Halę ze zboczy Turbacza (1310 m n.p.m.)
Gorce to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich. Zbudowane są ze skał osadowych (tzw. flisz karpacki). Od północy sąsiadują z Beskidem Wyspowym, od wschodu z Beskidem Sądeckim, od południa z Pieninami, natomiast na zachodzie z przedłużeniem Beskidu Żywieckiego. Na obrzeżach Gorców płyną dwie większe rzeki: Raba na północy i zachodzie oraz Dunajec na wschodzie. Najwyższym szczytem tego niewielkiego pasma jest Turbacz (1310 m n.p.m.). Innym interesującym celem wycieczki w najwyższe partie Gorców jest Lubań (1211 m n.p.m.). Gorczańskie szczyty cechują się łagodnymi, pagórkowatymi zboczami, ich wierzchołki nie wystrzelają wysoko w górę ponad okoliczny teren tak jak na przykład w Tatrach. Najważniejszym miastem u stóp Gorców jest Rabka-Zdrój (występują tu wody mineralne), leżąca na trasie "zakopianki". Bierze tu swój początek wiele szlaków prowadzących w najciekawsze zakątki tych gór. Popularność Gorców jest mniejsza niż np. sąsiednich Pienin, ruch turystyczny nie jest tak duży — można tu znaleźć poszukiwane przez wielu turystów ciszę i spokój. Interesujące jest pochodzenie nazwy Gorce — wzięła się prawdopodobnie od słowa "gorzeć" (palić się, płonąć), co jest związane ze sposobem uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Tak właśnie powstało wiele gorczańskich polan (obecnie niektóre z nich są ponownie wypasane w ramach kulturowego wypasu owiec), które dziś stanowią o atrakcyjności tych gór. Stanowią tu charakterystyczny element krajobrazu i są dobrymi punktami widokowymi — przy ładnej pogodzie można z nich podziwiać piękne widoki na sąsiednie pasma oraz Tatry. Teren Gorców podlega ochronie w ramach Gorczańskiego Parku Narodowego. Bogata fauna obejmuje takie gatunki jak wilk, ryś, niedźwiedź, jeleń, sarna, ponad 100 gatunków ptaków, żmija zygzakowata czy bardzo charakterystyczna dla tego obszaru salamandra plamista. Jeśli chodzi o roślinność, warto wspomnieć m.in. o krokusach czy też storczykach kwitnących na polanach.

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w Gorcach czuwa Grupa Podhalańska GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.

Atrakcje turystyczne regionu

Region Gorców nie jest zbyt bogaty w zabytki. Zdecydowanie wybijają się wśród nich drewniane kościoły podhalańskie. Najbardziej znanym z nich jest XV-wieczny gotycki kościół drewniany św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Także w innych miejscowościach leżących pomiędzy Gorcami a Pieninami znajdziemy zabytkowe kościoły, m.in. w Grywałdzie czy Krościenku nad Dunajcem. Architektura sakralna zdecydowanie dominuje wśród atrakcji turystycznych w bliskim sąsiedztwie Gorców. Pobyt w Gorcach warto połączyć z bliższym poznaniem pięknych i atrakcyjnych Pienin. Jeden dzień można również poświęcić na wycieczkę do nie tak odległego Krakowa oraz do kopalni soli w Wieliczce. Jeśli chodzi o atrakcje wyłącznie dla dzieci, warto się wybrać do Rabki-Zdrój, gdzie znajduje się Park Rozrywki "Rabkoland". Natomiast w niedalekiej Chabówce interesującym obiektem turystycznym jest skansen taboru kolejowego. Z kolei najbliższym kąpieliskiem termalnym są Termy Podhalańskie w Szaflarach. Szukający nieco adrenaliny z pewnością skorzystają z bliskości lotniska Aeroklubu Nowy Targ i skuszą się na oddanie skoku spadochronowego w tandemie.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Jedna z lokomotyw w skansenie taboru kolejowego w Chabówce
Jedna z lokomotyw w skansenie taboru kolejowego
w Chabówce

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Gorcach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Gorce

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Nowego Targu
⇒ Rabki-Zdrój