Beskid Sądecki
Informacje ogólne Propozycje wycieczekZ Łomnicy-Zdroju przez Halę Łabowską (1061 m n.p.m.) i Halę Pisaną (1043 m n.p.m.) do Rytra
»Łomnica-Zdrój Leśniczówka — Piekiełko — Hala Skotarska (983 m n.p.m.) — Hala Łabowska (1061 m n.p.m.) — Wierch nad Kamieniem (1083 m n.p.m.) — Czarci Kamień (1060 m n.p.m.) — Hala Barnowska (1060 m n.p.m.) — Hala Pisana (1043 m n.p.m.) — Jaworzyna Kokuszczańska (969 m n.p.m.) — Zadnie Góry — Schronisko "Cyrla" (844 m n.p.m.) — Rytro«
Panorama z Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.) (ścieżka przyrodnicza) Kolor szlaku
ok. 6-6,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia
Proponowana trasa to jeden z ciekawszych wariantów przemierzenia zachodniej części Pasma Jaworzyny. Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy pętli autobusowej Łomnica-Zdrój Leśniczówka, skąd początkowo szeroką żwirową drogą wędrujemy w głąb lasu. Po kilkunastu minutach mijamy leśniczówkę i szkółkę leśną. Szlak prowadzi nas ponad korytem szumiącego i wartkiego potoku Łomniczanka. Po kilku minutach niebieskie znaki opuszczają leśną drogę i sprowadzają nas do Piekiełka. Po kamieniach i płytach skalnych przekraczamy Łomniczankę tuż pod malowniczym progiem skalnym na potoku. Od tej pory nasza ścieżyna staje się wąska i bardzo stromo, na przemian po skale i sypkich kamieniach prowadzi nas mocno w górę. Na tym krótkim odcinku wspinamy się około 200 metrów i jest to jedno z najbardziej stromych podejść w Beskidzie Sądeckim. W przypadku opadów deszczu bądź oblodzenia odcinek ten jest dość trudny do pokonania i może być niebezpieczny. Perć wije się stromo, wysoko ponad korytem Łomniczanki, osiągając po około 40 minutach widokową Halę Groń (950 m n.p.m.). Minąwszy halę, szlak prowadzi nas ponownie przez las, aby po niedługim czasie wprowadzić nas na niezwykle malowniczą Halę Skotarkę (983 m n.p.m.), na której napotkamy dawne zabudowania pasterskie, zaś nasze oczy nacieszymy rozległą panoramą Pienin, Magury Spiskiej i Tatr Wysokich. Niebieskie znaki prowadzą nas następnie ponownie gęstym lasem i wyprowadzają na rozdroże szlaków obok pomnika księdza Gurgacza — kapelana Polskiej Armii Niepodległościowej oraz żołnierzy poległych w latach 1948-49. Warto skręcić w prawo i za czerwonymi znakami dojść w kilka minut do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.), dojście z Łomnicy zajmuje nam około 2h 15 min. Nieopodal schroniska znajduje się obelisk upamiętniający walki 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okupantem hitlerowskim, które rozegrały się tu w latach 1944-45.
Po odpoczynku w schronisku wracamy do wspomnianego rozdroża. Kierujemy się za czerwonymi znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi nas starym lasem. Zmieniamy na dłuższą chwilę barwy i kierujemy się za zielono-białymi kwadracikami (tzw. Szlak Stadnickiego). Po kilku minutach znaki czerwone i zielono-białe rozłączają się i szlak przyrodniczy prowadzi nas na zalesiony szczyt Wierchu nad Kamieniem (1083 m n.p.m.). Ścieżka obniża się i po kilku minutach doprowadza nas na widokową, ubezpieczoną barierkami ambonę skalną Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.), zwanego również Składziszczańską Skałą. Roztacza się stąd rozległa panorama Beskidu Niskiego, Beskidu Wyspowego oraz doliny Kamienicy. W dole pośród drzew możemy dostrzec skalną basztę Skamieniałej Córki. Wracamy tą samą ścieżką, mijając szczyt Wierchu nad Kamieniem, jednak kilka metrów za szczytem skręcamy na rozwidleniu w prawo za zielono-białymi znakami i w kilka minut łączymy się ponownie z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Po kilkunastu minutach przechodzimy przez malowniczą Halę Barnowską (1060 m n.p.m.) oraz mijamy tablicę informującą nas, iż wkraczamy na teren ostoi głuszca. Po dłuższej wędrówce lasem podczas której dołącza do nas szlak żółty z Frycowej wchodzimy na rozległą Halę Pisaną (1043 m n.p.m.). Natrafimy tu na kolejne miejsce pamięci — pomnik poświęcony pamięci poległego w tym miejscu 19-letniego żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który w tym miejscu w 1944 roku oddał życie za ojczyznę. Na skraju hali na drzewie znajduje się metalowa tabliczka upamiętniająca inne smutne wydarzenie. W tym miejscu w 1961 roku poniosło śmierć rażone piorunem młode małżeństwo. Żółte znaki odbijają na południe do Piwnicznej-Zdrój (nieco ponad 2 godziny), my zaś obniżamy się do Przełęczy Bukowina (993 m n.p.m.), skąd zaczyna się czarny narciarski szlak do Złotnego. Nasz szlak wiedzie na rozłożysty szczyt Jaworzyny Kokuszczańskiej (969 m n.p.m.), na którym znajduje się drewniany krzyż oraz kamienna kapliczka (a dokładniej szopka). Główny Szlak Beskidzki prowadzi nas następnie szerokim traktem przez Zadnie Góry do skrzyżowania z niebieskim szlakiem z Życzanowa oraz zielonym z Nowego Sącza. Po niedługim czasie dochodzimy pod schronisko "Cyrla" (844 m n.p.m.), ok. 2h 45 min. z Hali Łabowskiej. Stąd przez Suchą Strugę schodzimy już do Rytra.
Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
Skrzyżowanie szlaków
na Hali Łabowskiej
Skalna ambona
Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.)
Obelisk na Hali Pisanej
Panorama z Przełęczy Bukowina (993 m n.p.m.)
Kapliczka na
szczycie Jaworzyny
Kokuszczańskiej
(969 m n.p.m.)
Wróć do propozycji wycieczek
Autor opracowania: Damian Cisowski