eurogory.com
"W tych chmurach i górach chłodno, lecz swobodno." — Wincenty Pol

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Łomnicy-Zdroju przez Halę Łabowską (1061 m n.p.m.) i Halę Pisaną (1043 m n.p.m.) do Rytra


»Łomnica-Zdrój Leśniczówka — Piekiełko — Hala Skotarska (983 m n.p.m.) — Hala Łabowska (1061 m n.p.m.) — Wierch nad Kamieniem (1083 m n.p.m.) — Czarci Kamień (1060 m n.p.m.) — Hala Barnowska (1060 m n.p.m.) — Hala Pisana (1043 m n.p.m.) — Jaworzyna Kokuszczańska (969 m n.p.m.) — Zadnie Góry — Schronisko "Cyrla" (844 m n.p.m.) — Rytro«

Panorama z Czarciego Kamienia
Panorama z Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.)
(ścieżka przyrodnicza) Kolor szlaku
ok. 6-6,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia

Proponowana trasa to jeden z ciekawszych wariantów przemierzenia zachodniej części Pasma Jaworzyny. Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy pętli autobusowej Łomnica-Zdrój Leśniczówka, skąd początkowo szeroką żwirową drogą wędrujemy w głąb lasu. Po kilkunastu minutach mijamy leśniczówkę i szkółkę leśną. Szlak prowadzi nas ponad korytem szumiącego i wartkiego potoku Łomniczanka. Po kilku minutach niebieskie znaki opuszczają leśną drogę i sprowadzają nas do Piekiełka. Po kamieniach i płytach skalnych przekraczamy Łomniczankę tuż pod malowniczym progiem skalnym na potoku. Od tej pory nasza ścieżyna staje się wąska i bardzo stromo, na przemian po skale i sypkich kamieniach prowadzi nas mocno w górę. Na tym krótkim odcinku wspinamy się około 200 metrów i jest to jedno z najbardziej stromych podejść w Beskidzie Sądeckim. W przypadku opadów deszczu bądź oblodzenia odcinek ten jest dość trudny do pokonania i może być niebezpieczny. Perć wije się stromo, wysoko ponad korytem Łomniczanki, osiągając po około 40 minutach widokową Halę Groń (950 m n.p.m.). Minąwszy halę, szlak prowadzi nas ponownie przez las, aby po niedługim czasie wprowadzić nas na niezwykle malowniczą Halę Skotarkę (983 m n.p.m.), na której napotkamy dawne zabudowania pasterskie, zaś nasze oczy nacieszymy rozległą panoramą Pienin, Magury Spiskiej i Tatr Wysokich. Niebieskie znaki prowadzą nas następnie ponownie gęstym lasem i wyprowadzają na rozdroże szlaków obok pomnika księdza Gurgacza — kapelana Polskiej Armii Niepodległościowej oraz żołnierzy poległych w latach 1948-49. Warto skręcić w prawo i za czerwonymi znakami dojść w kilka minut do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.), dojście z Łomnicy zajmuje nam około 2h 15 min. Nieopodal schroniska znajduje się obelisk upamiętniający walki 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okupantem hitlerowskim, które rozegrały się tu w latach 1944-45.

Skalny próg Łomniczanki w Piekiełku
Skalny próg Łomniczanki w Piekiełku
Szlak ponad Piekiełkiem
Szlak ponad Piekiełkiem
Mały miezkaniec lasu
Mały miezkaniec lasu
Panorama z Hali Skotarskiej
Panorama z Hali Skotarskiej
Zabudowania pasterskie na Hali Skotarskiej
Zabudowania pasterskie na Hali Skotarskiej
Pomnik księdza Gurgacza
Pomnik
księdza Gurgacza

Po odpoczynku w schronisku wracamy do wspomnianego rozdroża. Kierujemy się za czerwonymi znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi nas starym lasem. Zmieniamy na dłuższą chwilę barwy i kierujemy się za zielono-białymi kwadracikami (tzw. Szlak Stadnickiego). Po kilku minutach znaki czerwone i zielono-białe rozłączają się i szlak przyrodniczy prowadzi nas na zalesiony szczyt Wierchu nad Kamieniem (1083 m n.p.m.). Ścieżka obniża się i po kilku minutach doprowadza nas na widokową, ubezpieczoną barierkami ambonę skalną Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.), zwanego również Składziszczańską Skałą. Roztacza się stąd rozległa panorama Beskidu Niskiego, Beskidu Wyspowego oraz doliny Kamienicy. W dole pośród drzew możemy dostrzec skalną basztę Skamieniałej Córki. Wracamy tą samą ścieżką, mijając szczyt Wierchu nad Kamieniem, jednak kilka metrów za szczytem skręcamy na rozwidleniu w prawo za zielono-białymi znakami i w kilka minut łączymy się ponownie z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Po kilkunastu minutach przechodzimy przez malowniczą Halę Barnowską (1060 m n.p.m.) oraz mijamy tablicę informującą nas, iż wkraczamy na teren ostoi głuszca. Po dłuższej wędrówce lasem podczas której dołącza do nas szlak żółty z Frycowej wchodzimy na rozległą Halę Pisaną (1043 m n.p.m.). Natrafimy tu na kolejne miejsce pamięci — pomnik poświęcony pamięci poległego w tym miejscu 19-letniego żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który w tym miejscu w 1944 roku oddał życie za ojczyznę. Na skraju hali na drzewie znajduje się metalowa tabliczka upamiętniająca inne smutne wydarzenie. W tym miejscu w 1961 roku poniosło śmierć rażone piorunem młode małżeństwo. Żółte znaki odbijają na południe do Piwnicznej-Zdrój (nieco ponad 2 godziny), my zaś obniżamy się do Przełęczy Bukowina (993 m n.p.m.), skąd zaczyna się czarny narciarski szlak do Złotnego. Nasz szlak wiedzie na rozłożysty szczyt Jaworzyny Kokuszczańskiej (969 m n.p.m.), na którym znajduje się drewniany krzyż oraz kamienna kapliczka (a dokładniej szopka). Główny Szlak Beskidzki prowadzi nas następnie szerokim traktem przez Zadnie Góry do skrzyżowania z niebieskim szlakiem z Życzanowa oraz zielonym z Nowego Sącza. Po niedługim czasie dochodzimy pod schronisko "Cyrla" (844 m n.p.m.), ok. 2h 45 min. z Hali Łabowskiej. Stąd przez Suchą Strugę schodzimy już do Rytra.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
Skrzyżowanie szlaków na Hali Łabowskiej
Skrzyżowanie szlaków
na Hali Łabowskiej
Skalna ambona Czarciego Kamienia
Skalna ambona
Czarciego Kamienia (1060 m n.p.m.)
Czarci Kamień
Czarci Kamień (1060 m n.p.m.)
Hala Pisana
Hala Pisana
Obelisk na Hali Pisanej
Obelisk na Hali Pisanej
Panorama z Przełęczy Bukowina
Panorama z Przełęczy Bukowina (993 m n.p.m.)
Kapliczka na szczycie Jaworzyny Kokuszczańskiej
Kapliczka na
szczycie Jaworzyny
Kokuszczańskiej
(969 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój