eurogory.com
"W tych chmurach i górach chłodno, lecz swobodno." — Wincenty Pol

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Krynicy-Czarnego Potoku przez Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) do Wierchomli Małej


»Dolna stacja kolei gondolowej w Krynicy-Czarnym Potoku — Diabelski Kamień — Schronisko PTTK "Jaworzyna Krynicka" — Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) — Runek (1080 m n.p.m.) — Polana Gwiaździsta — Schronisko PTTK "Bacówka nad Wierchomlą" — Wierchomla Mała (stacja narciarska)«

Panorama z tarasu widokowego na Jaworzynie Krynickiej
Panorama z tarasu widokowego
na Jaworzynie Krynickiej (1114 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 4,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Szlak przez jeden z najsłynniejszych szczytów Beskidu Sądeckiego — Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), którego trasa powiedzie nas również do można by rzec śmiało kultowego już schroniska nad Wierchomlą. Początek wycieczki przy dolnej stacji kolejki gondolowej (na szczyt Jaworzyny Krynickiej) w Krynicy-Czarnym Potoku (dogodny dojazd busami z Muszyny, Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza, parking). Na szczyt możemy udać się również szeroką szutrową drogą wewnętrzną schroniska na Jaworzynie Krynickiej (dobra alternatywa dla miłośników dwóch kółek). Nasz szlak prowadzi dość stromo gęstym lasem. Pierwsza godzina to nieco żmudna wspinaczka. Na wylesionym garbie przecinamy trasę kolejki gondolowej (ładny widok na Krynicę-Zdrój i Góry Leluchowskie). Tu dołączają również do nas na chwilę czerwone znaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wchodzimy na powrót w las i skalistym grzbietem dochodzimy do interesującej formy skalnej, będącej uznaną za pomnik przyrody skałki piaskowcowej o kształcie grzyba — Diabelskiego Kamienia. Nazwa skały wywodzi się z miejscowej legendy o wypływającym w tym miejscu cudownym źródełku, które to czart przygniótł wielkim głazem. Z tablicy informacyjnej możemy się dowiedzieć sporo o budowie geologicznej i procesach erozyjnych w tej części Karpat. Ruszamy dalej skalną ścieżką i po chwili wychodzimy z lasu, docierając do rozległej polany, na której to Główny Szlak Beskidzki odbija w lewo, my zaś skręcamy w prawo za zielonymi znakami. Po kilkunastu minutach docieramy do drogi wewnętrznej PTTK, którą podążając w kilka minut osiągamy polanę, wieńczoną budynkiem Schroniska PTTK "Jaworzyna Krynicka". Nieco poniżej schroniska znajduje się niewielkie muzeum turystyki i kultury górskiej. Warto obejrzeć interesującą wystawę historyczną pokazującą dzieje turystyki górskiej w Beskidzie Sądeckim i dokonania jej nestorów (w przypadku zamknięcia wystawy klucz możemy otrzymać w bufecie schroniska). Przed schroniskiem znajduje się również drewniana kapliczka ku czci Błogosławionego Jana Pawła II. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej za zielonym szlakiem, przemierzamy las, wychodząc na otwartą przestrzeń skręcamy w lewo i po kilku minutach osiągamy szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) — najwyższego szczytu pasma. Niestety Jaworzyna przypomina w ostatnich czasach zakopiańską Gubałówkę, gdyż oprócz stacji kolejki gondolowej znajdziemy na jej szczycie karczmy i stragany. Warto więc jedynie spojrzeć z tarasu widokowego na panoramę Gór Leluchowskich i ruszyć w dalszą drogę.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę
Krynicką (1114 m n.p.m.)
Szlak na Jaworzynę Krynicką
Szlak na Jaworzynę
Krynicką (1114 m n.p.m.)
Diabelski Kamień
Diabelski Kamień
Kapliczka Jana Pawła II
Kapliczka Jana Pawła II
Muzeum kultury turystyki górskiej na Jaworzynie Krynickiej
Muzeum kultury turystyki
górskiej na Jaworzynie
Krynickiej (1114 m n.p.m.)
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej (1114 m n.p.m.)

Od tej pory będziemy przez najbliższą godzinę wędrować za czerwonymi znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego. Początkowo wracamy kilka minut z naszym szlakiem zielonym, aż do miejsca, gdzie ten odbija w prawo w stronę schroniska. Następnie wędrujemy dalej szerokim grzbietem. Szlak poczyna obniżać się do niezalesionej przełęczy, a przed naszymi oczyma wyrasta potężny szczyt Runek (1080 m n.p.m.), gdzie w dalszej części wyprawy się udamy. Mijamy skrzyżowanie szlaków turystycznych. W lewo odbijają czarne znaki do Szczawnika przez Kotylniczy Wierch (1032 m n.p.m.), ok. 1h 45 min. drogi. My zaczynamy wspinać się starym lasem. Mijamy po drodze tablice informującą, iż okolica jest ostoją chronionego prawem gatunku ptaka — głuszca. Po nieco ponad 30 minutach osiągamy szczyt Runek (1080 m n.p.m.). W tym to miejscu stało dawniej pierwsze schronisko turystyczne w paśmie Jaworzyny. Na szczycie skrzyżowanie szlaków. Opuszczamy w tym miejscu Główny Szlak Beskidzki i za niebieskimi znakami skręcamy w lewo. Szlak prowadzi nas łagodnie w dół przez widokową Polanę Gwiaździstą i w około 40 — 45 minut doprowadza nas do Schroniska PTTK "Bacówka nad Wierchomlą". Z polany przez schroniskiem możemy przy dobrej pogodzie podziwiać piękna panoramę Tatr Wyskokich. Wspaniale prezentują się stąd Gerlach (2655 m n.p.m.) i Łomnica (2634 m n.p.m.). Schronisko słynie z gościnności oraz smakowitej regionalnej kuchni. Stąd do przystanku w Wierchomli Małej dotrzemy w ok. 45 minut, kierując się stromo w dół za znakami czarnymi.

Górna stacja gondoli na szczycie Jaworzyny Krynickiej
Górna stacja gondoli na szczycie
Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.)
Na Głównym Szlaku Beskidzkim
Na Głównym Szlaku Beskidzkim
Nowe drogowskazy na Głównym Szlaku Beskidzkim
Nowe drogowskazy
na Głównym
Szlaku Beskidzkim
Polana Gwiaździsta
Polana Gwiaździsta
Bacówka PTTK nad Wierchomlą
Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój