Beskid Sądecki
Informacje ogólne Propozycje wycieczekNa Kicarz (704 m n.p.m.) z Piwnicznej-Zdroju
»Piwniczna-Zdrój Przełęcz Siodło Kicarz (707 m n.p.m.) Przełęcz Siodło Piwniczna-Zdrój«
Panorama Doliny Popradu (gminny) (gminny) Kolor szlaku
1h 45 m Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia
Górująca nad Piwniczną, majestatyczna sylwetka Góry Kicarz (704 m n.p.m.) rzuca się w oczy każdemu, kto przybywa do uzdrowiska. Jest niczym Giewont górujący nad Zakopanem, bądź Śnieżka nad Karpaczem. Ta odwieczna "kość niezgody" pomiędzy inwestorami wyciągów narciarskich a ekologami (póki co 1:0 dla ekologów), jest źródłem bogatych w minerały wód, z których to słynie Piwniczna. Nieopodal podnóża góry znajduje się klimatyczna pijalnia wód mineralnych wraz z małą gastronomią. Warto wstąpić tam przed wycieczką, aby zasmakować popularnej "Piwniczanki" wprost ze zdroju. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości, Kicarz jest górą wartą uwagi. Niedowiarków zaskoczy pięknymi panoramami, a tym którzy lubią zaznać w górach zdrowego wysiłku, wyciśnie niejedną kroplę potu z czoła.
Wędrówkę rozpoczynamy tuż po przekroczeniu mostu weneckiego na rzece Poprad, naprzeciw przystanku kolejowego Piwniczna-Zdrój. W sezonie docierają tu pociągi z Warszawy oraz Trójmiasta, a przez cały rok z Krakowa i Nowego Sącza. Po drugiej stronie rzeki wita nas okazała brama oraz mapa szlaków turystycznych w okolicy góry Kicarz. Mamy do wyboru szlak czerwony oraz niebieski. Jak wynika jednak z planu, aby zdobyć szczyt, musimy kierować się za znakami niebieskimi. Początkowo, ścieżka prowadzi nas łagodnie, trawersując zbocza Kicarza. Obchodzimy masyw, podziwiając szumiący w dole Poprad. Ścieżka turystyczna jest dobrze przygotowana a oznaczenia czytelne i starannie rozplanowane. Od czasu do czasu napotykamy drewniane ławki, jest więc gdzie przekąsić małe "co nieco". Szlak przecina kilka żlebów i cieków wodnych, przekraczając je malowniczymi drewnianymi kładkami. Cały czas, choć powoli, konsekwentnie nabieramy wysokości. W kilku miejscach na trasie stroma skarpa jest zabezpieczona drewnianymi poręczami. Niebieski szlak wspina się długimi zakosami, nabierając coraz prędzej wysokości. Nim się obejrzymy, błękitna struga Popradu majaczy już bardzo nisko pod naszymi stopami. Szlak odbija w prawo i po chwili tracimy już rzekę z zasięgu wzroku, zagłębiając się w leśną głuszę. Po kilku minutach osiągamy dawny punkt widokowy z drewnianą ławeczką. Obecnie drzewa przysłaniają jednak większość widoków. Ścieżka robi się węższa i coraz bardziej stroma. Wchodzimy na krótką, stromą grań, którą pokonujemy przy pomocy kamiennych stopni. Za kulminacją (tzw. Małym Kicarzem), ścieżka zbiega w dół na Przełęcz Siodło. Krzyżujemy się w tym miejscu z dwoma innymi szlakami turystycznymi: żółtym (Zagrody Walczaki) oraz czerwonym (Łomnica-Zdrój Piwniczna). Niebieski szlak przecina przełęcz i pnie się bardzo stromo po trawiasto-skalistym zboczu o dużym nachyleniu. Kolejne kilka minut to dość męczące zdobywanie kolejnych metrów. W końcu nachylenie maleje i po dwóch zakosach szlak wprowadza nas skrajem skalistej skarpy na rozległa polanę. Otwierają się przed nami pierwszorzędne widoki na Pasmo Jaworzyny z Makowicą (948 m n.p.m.) i Jaworzyną Kokuszczańską (969 m n.p.m.), bardziej odległy Beskid Wyspowy oraz Niemcową (1001 m n.p.m.). Nad polaną góruje maszt na szczycie Kicarza, toteż przy ładnej pogodzie bez trudu obieramy właściwy azymut. Przy słabej widoczności należy zachować ostrożność aby nie pobłądzić. Należy pamiętać, że polana podcięta jest wysoką skarpą.
Ruszamy w górę i wąską ścieżką przemierzamy las, zdobywając ostatnie metry. Tuż pod szczytem dochodzi zielony szlak z Łomnicy. Ścieżka zakręca o 180 stopni i po kamieniach wprowadza nas na wierzchołek z charakterystycznym masztem telekomunikacyjnym. Podobnie jak z podszczytowej polany, możemy podziwiać stąd piękną panoramę Beskidów Zachodnich oraz Doliny Popradu. Jeśli chcemy powrócić do Piwnicznej, niebieskim szlakiem schodzimy ponownie na Przełęcz Siodło i przemierzywszy ją skręcamy w prawo na czerwono-biało znakowana ścieżkę. Na początku łagodnie, a następnie dość stromo, szlak sprowadza nas zboczem góry. Ciągle zmieniając azymut schodzimy slalomem pośród ładnego lasu. Schodzimy do dolinki z niewielkim potokiem, przy ścieżce napotykamy tablicę, informującą nas o osobliwościach świata roślinnego oraz składzie chemicznym wody. Po kilku minutach szlak skręca w lewo o 90 stopni (uwaga na znaki!) i przecina polanę, aby ponownie wkroczyć do lasu. Teraz już nieco łagodniej sprowadza nas do bramy Popradzkiego Parku Krajobrazowego, gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Zanim batalia o utworzenie ośrodka narciarskiego na zboczach góry znajdzie swój finał, warto odwiedzić to zaciszne i (jeszcze) dzikie miejsce, urzekające spokojem i pięknem krajobrazu.
Wróć do propozycji wycieczek
Autor opracowania: Damian Cisowski