eurogory.com
"W tych chmurach i górach chłodno, lecz swobodno." — Wincenty Pol

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Wierchomli Wielkiej przez Halę Łabowską (1061 m n.p.m.) do Kopciowej


»Wierchomla Wielka — Dolina Potaszni — Hala Łabowska (1061 m n.p.m.) — Runek (1080 m n.p.m.) — Przysłop (935 m n.p.m.) — Przełęcz Biała (792 m n.p.m.) — Kopciowa«

Panorama z okolic Cisowego Wierchu
Panorama z okolic Cisowego Wierchu (1035 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 6-6,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Interesujący wariant, pozwalający poznać mniej znane okolice Pasma Jaworzyny odwiedzając równocześnie słynną Halę Łabowską (1061 m n.p.m.). Początek wycieczki na przystanku autobusowym w Wierchomli Wielkiej tuż przed mostkiem drogowym na skrzyżowaniu z drogą leśną (dogodny dojazd z Nowego Sącza oraz okolicznych uzdrowisk). Tuż przy przystanku drogowskaz PTTK informujący nas, iż znajdujemy się na wysokości 540 m n.p.m., zaś od Hali Łabowskiej dzieli nas 6,5 km. Wędrujemy za żółtymi znakami szlaku narciarskiego (dostępnego w okresie letnim jako szlak pieszy) przez urokliwą Dolinę Potaszni, dawniej zamieszkałą przez ludność łemkowską, wysiedloną po II Wojnie Światowej podczas Akcji "Wisła". Obecnie obszar doliny jest w całości objęty ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zaś w jej górnej części utworzono rezerwat przyrody "Lembarczek". Szeroka szutrowa droga prowadzi nas obok szumiącego potoku, tworzącego małe kaskady. Mijamy żródełko wody mineralnej wodorowęglany, siarczany oraz wapń (ławeczki i miejsce do odpoczynku) oraz pomnik przyrody "Kobylarz" obejmujący utwory skalne wraz z porastającym je lasem jodłowym. Po około 30 minutach szlak doprowadza nas do okazałej drewnianej wiaty o nazwie "Pod Hale". Warto tu chwilę odpocząć i nabrać sił przed dalszą dość wymagającą drogą. Drogowskaz informuje nas, że jesteśmy w Dolinie Potaszni na wysokości 600 m n.p.m. W tym miejscu szeroka leśna droga wiodąca do rezerwatu "Lembarczek" skręca w prawo. Nasz szlak zakręca o 180 stopni w lewo i następnie pod kątem prostym w prawo (uwaga na znaki!). Rozpoczynamy bardzo strome podejście zboczem Łazisk (szlak jest na tym odcinku wytyczkowany). Kolejna godzina mija nam na bardzo stromym podejściu zboczem poprzez na przemian łąki i gęsty las. W kilku miejscach szlak zmienia gwałtownie przebieg, toteż należy zachować na tym odcinku zwiększoną czujność. Po około 1,5 godziny osiągamy Siodło Pod Parchowatką (900 m n.p.m.). Do Hali pozostało nam jeszcze ok. 2,5 km. W tym miejscu nasz szlak łączy się z pieszym żółtoznakowanym szlakiem Piwniczna — Hala Łabowska. Wędrujemy na płn.-wsch. już nieco szerszą ścieżką, omijamy wierzchołek Łazisk i po kilkunastu minutach docieramy na skraj dawnej osady pasterskiej Lichniowe Góry. Z tego miejsca roztacza się piękna panorama Gorców oraz sąsiedniej Hali Groń, którą wiedzie uprzednio opisywany niebieski szlak z Łomnicy-Zdroju. Nieco wyżej odsłania się również interesujący widok na Halę Skotarską (983 m n. p.m.). Po około godzinie docieramy do widokowej Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.) (piękna panorama Beskidu Niskiego) na której znajduje się okazałe schronisko turystyczne PTTK (gruntownie wyremontowane i przebudowane w 2011/12). Warto spróbować smakowitej kuchni rozkoszując się wspaniałym widokiem z panoramicznej jadalni.

W Dolinie Potaszni
W Dolinie Potaszni
Obelisk w Dolinie Potaszni
Obelisk w Dolinie Potaszni
Źródełko wody mineralnej
Źródełko wody mineralnej
Dolina Potaszni
Dolina Potaszni
Drewniana wiata w dolinie
Drewniana wiata w dolinie
Wytyczkowany odcinek szlaku
Wytyczkowany odcinek szlaku

Po odpoczynku kontynuujemy wędrówkę na wschód za czerwono-białymi znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak prowadzi nas początkowo łagodnie poprzez obły wierzchołek Jawora (1038 m n.p.m.) oraz Cisowego Wierchu (1035 m n.p.m.), mijając obelisk upamiętniający śmierć partyzanta Stanisława Wilgi-Burego, który oddał w tych lasach życie za ojczyznę w 1944 roku. Jest to jedno z wielu podobnych miejsc pamięci na terenie Beskidu Sądeckiego, w którego lasach w okresie II Wojny Światowej rozegrały się liczne partyzanckie boje. Poniżej wierzchołka wylesiony wiatrołom z ciekawą panoramą Gór Lubowelskich. W dalszej drodze na Runek mijamy turystyczny schron na polanie Juchówka (odbija tu na północ zielono znakowany szlak przyrodniczy do Uhrynia) oraz ostoje głuszca. Po dotarciu na szczyt zmieniamy kolor szlaku na niebieski i kierujemy się na Przysłop (935 m n.p.m.). Przy szlaku napotykamy wymowny drogowskaz upamiętniający śmierć turystki w kwietniu 2007 roku ( strzałka skierowana z lewo jest opatrzona napisem: Runek 0,5h, w prawo: Krynica 1,5h, zaś pośrodku widnieje napis: Pan Bóg: 1 sek.) Po kilkunastu minutach osiągamy zalesiony szczyt Przysłop (935 m n.p.m.), na którym możemy odpocząć na drewnianej ławie. Następnie szlak sprowadza nas do rozstaju dróg i skrzyżowania ze szlakiem żółtym. Niebieskim szlakiem dotarlibyśmy w około półtorej godziny do Krynicy, my zaś kierujemy się na znakami żółtymi na Jaworzynkę (899 m n.p.m.) i Kopciową. Po około 30 minutach osiągamy widokową Przełęcz Białą (792 m n.p.m.) — widoki na Słotwiny, Beskid Sądecki oraz Niski. Następnie zdobywamy niewybitny i zalesiony wierzchołek Jaworzynki (899 m n.p.m.). Pozostaje nam już tylko łagodne zejście do głównej drogi, gdzie na przystanku bez problemu złapiemy bus w stronę Krynicy bądź Nowego Sącza.

Widok na dolinę z górnej części szlaku
Widok na dolinę z górnej części szlaku
Siodło Pod Parchowatką
Siodło Pod Parchowatką (900 m n.p.m.)
Panorama z dawnej hali pasterskiej
Panorama z dawnej hali pasterskiej
Ostoja głuszca na zboczach Runka
Ostoja głuszca
na zboczach Runka (1080 m n.p.m.)
Drewniane ławki na Przysłopie
Drewniane ławki
na Przysłopie (935 m n.p.m.)
Widok z Białej Przełęczy
Widok z Białej Przełęczy (792 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój