eurogory.com
"Wspinaj się, jeśli chcesz, ale pamiętaj, że odwaga i siła są niczym bez rozwagi i że chwilowe zaniedbania mogą zniszczyć szczęście całego życia." — Edward Whymper

Retezat — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Retezat


Widok z Vf. Judele na piękne jeziora polodowcowe, od lewej: Tău Portii, L. Bucura i górujący nad nim Vf. Peleaga, L. Florica, L. Viorica oraz L. Ana
Widok z Vf. Judele (2398 m n.p.m.) na piękne jeziora
polodowcowe, od lewej: Tău Portii (2230 m n.p.m.),
L. Bucura (2041 m n.p.m.) i górujący nad nim
Vf. Peleaga (2509 m n.p.m.), L. Florica (2090 m n.p.m.),
L. Viorica (2070 m n.p.m.) oraz L. Ana (1990 m n.p.m.)
Masyw Retezat (Munţii Retezat), będący częścią Karpat Południowych, jest jednym z najwyższych i najpiękniejszych pasm górskich w Rumunii — wznosi się na 2509 m n.p.m. (Vf. Peleaga). Znajduje się tu wiele jezior polodowcowych, włącznie z największym jeziorem tego typu w Rumunii — Lacul Bucura (2040 m n.p.m.), zajmującym 8,9 ha. Blisko 60 szczytów pasma Retezat przekracza wysokość 2000 m n.p.m. Najwyższe partie tych gór są równie interesujące jak Góry Fogaraskie i swym charakterem przypominają Tatry Wysokie. Część tego masywu jest również objęta ochroną w ramach pierwszego rumuńskiego parku narodowego (założony już w 1935 roku) — Parku Narodowego Retezat (Parcul Naţional Retezat). Pod ochroną są tu takie zwierzęta jak wilk, niedźwiedź brunatny, dzik, ryś, żbik , sarna, jeleń, borsuk czy wydra, z roślin natomiast m.in. szarotka, goryczka, rododendron (czyli różanecznik) oraz wiele gatunków endemicznych. W przypadku wędrowania z własnym namiotem, należy zwrócić uwagę na występujące ograniczenia miejsc biwakowania w związku z ochroną przyrody. Radzimy przy tym uważać na tutejsze niedźwiedzie brunatne (zdarzały się wypadki śmiertelne), przede wszystkim nie rozbijając obozowiska w pobliżu pastwisk. Jeśli chodzi o szlaki turystyczne (ich stan jest dość dobry), zwraca uwagę ich znakowanie w całej Rumunii — możliwe jest 12 rodzajów oznakowań (znakowane w jednym z trzech kolorów — czerwony, niebieski i żółty, oraz w czterech różnych kształtach — pasek pionowy, krzyżyk, kółko lub trójkąt). Ciekawostką jest również fakt, że w nazwie szczytu występuje na początku zawsze skrót Vf. — pochodzi on od słowa Vârful, oznaczającego po rumuńsku właśnie szczyt (przed nazwą przełęczy występuje natomiast słowo Şaua, a jeziora, stawu Lacul). Do głównych miast u stóp pasma Retezat należą Haţeg i Petroşani. Walutą w Rumunii jest lej.

Piękny masyw Retezat widziany ze szczytu Vf. Păpuşa, na pierwszym planie jego najwyższy szczyt — Vf. Peleaga, a pod nim jezioro o tej samej nazwie
Piękny masyw Retezat widziany ze szczytu Vf. Păpuşa (2508 m n.p.m.), na pierwszym planie
jego najwyższy szczyt — Vf. Peleaga (2509 m n.p.m.), a pod nim jezioro o tej samej nazwie

Transport

Bezpośrednio z Polski dojedziemy latem transportem publicznym w samo serce masywu Retezat — do miejscowości Petroşani. Zatrzymuje się w niej pociąg, w którego składzie jest wagon sypialny/kuszetka PKP Intercity kursujący z Warszawy do położonych nad Morzem Czarnym bułgarskich miast Warny (Варна) i Burgas (Бургас). Podróżując po Rumunii transportem publicznym, a nie własnym samochodem, zetkniemy się prawdopodobnie z Rumuńskimi Kolejami Państwowymi CFR — Căile Ferate Române (rozkład jazdy tutaj), których siatka połączeń jest dość rozległa. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualną prognozę pogody można sprawdzić tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w rumuńskich górach czuwa Salvamont, jednak nie można na nim zbytnio polegać, nie działa tak sprawnie jak polski GOPR. Pamiętajmy o tym, że jadąc w rumuńskie góry powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Obowiązuje ono w konkretne dni naszego pobytu, a jego koszt jest niewielki (rzędu kilku złotych za jeden dzień). Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

Rejon masywu Retezat jest raczej ubogi w atrakcje turystyczne. Jedynie wśród nieco dalej oddalonych atrakcji turystycznych trzeba wyróżnić dwa miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Pierwsze z nich to monastyr w Horezu (czyli prawosławny klasztor), na południowy zachód od Gór Fogaraskich, a na wschód od pasma Retezat. Druga z tych atrakcji znajduje się na północ od tych gór — są to ruiny fortec dackich w Orăştie. Pochodzą one sprzed około 2000 lat i mocno ucierpiały podczas wojen ze starożytnymi Rzymianami.

Różanecznik wschodniokarpacki (Rhododendron kotschyi)
Różanecznik wschodniokarpacki (Rhododendron kotschyi)
Monastyr w Horezu
Monastyr w Horezu

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Retezacie

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Retezat

Retezat na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody