eurogory.com
"Niezapomnianych wrażeń krocie dały nam góry. Dały nam czarodziejski przepych swej niezrównanej piękności, spokój i powagę szczytów, dzikość i śmiałość fantastycznych grani, bajeczne bogactwo barw i światła, pozaziemski czar księżycowych nocy. W górach znaleźliśmy szczytną rozkosz walki i niepokojów, dziwny urok grozy i niebezpieczeństw, czar sięgania w niemożliwość, wspaniałą radość zwycięstwa. (...) Toteż święte są dla nas góry , a wielkie są dni wśród nich spędzone." — Roman Kordys

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Gąsienicowa i jej otoczenie


»Schronisko "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej — Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.) — Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.)«

Ponura Kozia Dolinka
Ponura Kozia Dolinka
Kolor szlaku
2h 00 min.↑, 1h 40 min.↓ Czas przejścia
niewielkie Trudności techniczne
niewielka Ekspozycja
łańcuchy Ubezpieczenia

Dobre dojście do Orlej Perci, można również od razu przeprawić się do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Od schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej wśród kosodrzewin do miejsca, gdzie po lewej stronie na pamiątkę śmierci Mieczysława Karłowicza umieszczono głaz pamiątkowy. Dalej, mając po prawej stronie zbocze Małego Kościelca, zakosami, lecz niezbyt stromo podchodzimy w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.). Po 30 minutach (20 min.↓) docieramy na brzeg tego pięknego jeziora (głębokość ok. 50 metrów), gdzie w prawo odchodzi zielony szlak na Karb. My natomiast skręcamy w lewo i niebieskim szlakiem idziemy brzegiem. Wśród kosodrzewiny dochodzimy w 10 minut do miejsca, gdzie w lewo odbija żółty szlak na Skrajny Granat (2225 m n.p.m.). Fantastyczny widok na prawie pionową ścianę Kościelca (2155 m n.p.m.). Idziemy jeszcze kawałek brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego, by dalej piąć się w górę po piargach i skałach na wysoki próg skalny stanowiący granicę wyżej położonego kotła Zmarłego Stawu (1788 m n.p.m.). Chwilę przed Zmarzłym Stawem, po 20 minutach od poprzedniego rozwidlenia, w lewo odchodzi żółty szlak na Kozią Przełęcz (2137 m n.p.m.), którym podążamy dalej. Przez kolejne 15 minut pniemy się w górę wśród złomisk, dochodząc do kolejnego rozwidlenia szlaków. My idziemy cały czas szlakiem żółtym, natomiast delikatnie w lewo odbija zielony szlak na Zadni Granat (2240 m n.p.m.). Znaki żółte wiodą teraz mroczną Kozią Dolinką, dzikim i otoczonym wysokimi szczytami Orlej Perci, na czele z Kozim Wierchem (2291 m n.p.m.) zakątkiem polskich Tatr. Wpierw dalej wśród złomisk, następnie przez piargi na trawiasto-skalistą grzędę. Przy niepogodzie łatwo zgubić drogę. Dalej podchodzimy zakosami pod ścianami Zamarłej Turni (2179 m n.p.m.), by w końcówce, używając łańcuchów, dostać się do żlebu opadającego spod Koziej Przełęczy. Po chwili jesteśmy już na Koziej Przełęczy — bardzo wąskiej i zimnej, nie ma tu miejsca na odpoczynek. Od poprzedniego rozstaju dróg 45 minut (35 min.↓). Z "Murowańca" dwie godziny, w dół 1h 40 min.

Widok na otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego
Widok na otoczenie
Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.)
Kozia Przełęcz
Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.)

Możliwości dalszej wędrówki:

Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) — Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Orla Perć: Zawrat (2158 m n.p.m.) — Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) — Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) — Przełączka nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.) — Zadni Granat (2240 m n.p.m.) — Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) — Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego