eurogory.com
"Ja nie czuje się tam samotna. Myślę, że człowiek czuje się bardziej samotny wśród ludzi. A tam ta samotność, którą wybieram sama z własnej woli jest niczym złym. Można tam cieszyć się tą samotnością, a tym bardziej powrotem do ludzi." — Wanda Rutkiewicz

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Gąsienicowa i jej otoczenie


»Schronisko "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej — Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.) — Skrajny Granat (2225 m n.p.m.)«

Widok ze Skrajnego Granatu w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich
Widok ze Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.)
w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich
Kolor szlaku
2h 25 min.↑, 1h 50 min.↓ Czas przejścia
niewielkie Trudności techniczne
umiarkowana Ekspozycja
łańcuchy Ubezpieczenia

Droga na Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) również należy do niezbyt trudnych dojść do Orlej Perci, przy tym jest atrakcyjna widokowo i ciekawsza od tej na Zadni Granat. Zbudował ją w 1904 roku legendarny twórca Orlej Perci — ks. Walenty Gadowski. Od schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej wśród kosodrzewin do miejsca, gdzie po lewej stronie na pamiątkę śmierci Mieczysława Karłowicza umieszczono głaz pamiątkowy. Dalej, mając po prawej stronie zbocze Małego Kościelca, zakosami, lecz niezbyt stromo podchodzimy w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.). Po 30 minutach (20 min.↓) docieramy na brzeg tego pięknego jeziora (głębokość ok. 50 metrów), gdzie w prawo odchodzi zielony szlak na Karb. My natomiast skręcamy w lewo i niebieskim szlakiem idziemy brzegiem. Wśród kosodrzewiny dochodzimy w 10 minut do miejsca, gdzie w lewo odbija żółty szlak na Skrajny Granat, którym podążamy dalej. Fantastyczny widok na prawie pionową ścianę Kościelca (2155 m n.p.m.). Najpierw wśród gęstych kosodrzewin, dalej już wśród skał i trawek pniemy się szybko w górę. Idziemy kolejno zboczem Żółtej Turni (2087 m n.p.m.), przekraczamy żleb spadający spod Żółtej Przełęczy (2026 m n.p.m.), dalej zboczem Wierchu pod Fajki (2124 m n.p.m.) i znowu dochodzimy do kolejnego żlebu, tym razem opadającego spod Pańszczyckiej Przełęczy (2115 m n.p.m.). Następnie przez piargi i po płytach wchodzimy w ścianę Skrajnego Granatu. Stąd półeczkami na grzędę skalną i zakosami w górę, dalej żlebem. Na dość eksponowanych, choć łatwych odcinkach łańcuchy. Na Skrajny Granat docieramy po 1h 45 min. (1h 20 min.↓) od Czarnego Stawu Gąsienicowego, od "Murowańca" 2h 25 min. (1h 50 min.↓).

Widok na otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego
Widok na otoczenie
Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.)
Widok z żółto znakowanej ścieżki na Skrajny Granat
Widok z żółto znakowanej ścieżki
na Skrajny Granat (2225 m n.p.m.)

Możliwości dalszej wędrówki:

Orla Perć: Zawrat (2158 m n.p.m.) — Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) — Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) — Przełączka nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.) — Zadni Granat (2240 m n.p.m.) — Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) — Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego